Od pokojnika do pukovnika - Trampov povratak na velika vrata
Nema nikakve sumnje da oči svetske javnosti nikada nisu bile tako uprte u rezultate američkih predsedničkih izbora kao što je to bio sluaj sa onim održanim pre nekoliko dana.
Za Amerikance, u igri je bila budućnost njihove zemlje na mnogim poljima - od poljoprivrede i ekonomije (odnosno zaštite interesa običnog malog američkog radnika), preko odnosa prema migrantima koji hrle ka njihovoj zemlji, pa sve do pitanja poput abortusa i vouk kulture.
Za ostatak sveta, pitanja poput rata u Ukrajini i na Bliskom istoku, obuzdavanja Kine, budućnosti NATO i mnoga druga bila su presudno važna. Moja malenkost je spadala u grupu onih analitičara koji su hrabro, ali netačno prognozirali pobedu Kamale Haris, uzimajući u obzir ankete koje su joj sve do nekoliko dana uoči izbora davale prednost, kao i njenu sposobnost da privuče različite socijalne profile glasača (žene, Afroamerikance, Hispanose, visokoobrazovane, pripadnike džet-seta itd.). Demantovala nas je, međutim, realnost na terenu u kojoj je presudnu ulogu odigrala niža i srednja klasa Amerikanaca, onih koji na svojim radničkim plećima drže Ameriku i koji su izašli u velikom broju da podrže Donalda Trampa. Njihov kandidat je u poslednjih nekoliko godina proživeo i preživeo toliko toga da je o tome moguće napisati nekoliko najboljih bestselera - od sudskih parnica, preko neuspelih atentata, pa sve do radikalne promene strategije demokrata samo nekoliko meseci pred kraj izbora. Umesto da Trampa ovi izazovi oslabe i pokolebaju, oni su ga ojačali i učinili od njega najvećeg povratnika na velika vrata američke političke scene u njenoj novijoj istoriji. Deluje neverovatno i impozantno da je Tramp ne samo osvojio većinu glasova u Džordžiji, Floridi i Severnoj Karolini kao „kolebljivim državama“, već i tzv. plavi zid podrške demokratama (Viskonsin, Mičigen i Pensilvanija) ,“ofarbao“ u crveno.
Dva su pitanja koja, u vezi sa Trampovom ubedljivom pobedom, stoje pred Srbijom i srpskim narodom u celini u periodu koji sledi - kako će nova američka administracija gledati na globalne procese i kako će delovati u našem regionu. Možemo i moramo da se nadamo da će Tramp okončati rat u Ukrajini i na Bliskom istoku, kao i da će njegova administracija doneti normalizaciju prilika na Kosovu i Metohiji i u Bosni i Hercegovini. Za razliku od perioda od 2016. do 2020., kada je Tramp za nas bio ipak nepoznanica, sada imamo dragoceno iskutvo koje treba iskoristiti za ostvarivanje naših državnih i nacionalnih interesa. Jedan od njih je da sebi „kupimo“ nove četiri godine mira i priliku za ekonomski razvoj, što smo objektivno imali tokom Trampovog prvog mandata. Odnosi SAD i Rusije izvesno će biti bolji, ali daleko od idealnih, dok će se ekonomska, a verovatno i politička kompeticija između SAD i Kine usložnjavati, te moramo vrlo pažljivo dirigovati našu spoljnu i bezbednosnu politiku, koja podrazumeva put ka EU i jačanje odnosa sa SAD na svim poljima, ali i zadržavanje vojne neutralnosti i tradicionalno dobrih odnosa s Rusijom i Kinom.