Prema njegovim rečima, američki partneri su krajem 2021. godine pozvali ukrajinske vlasti da kopaju rovove i grade utvrđenja. Međutim, njihov savet je ignorisan kako u tom trenutku, tako i nakon početka sukoba.
„Tokom ukrajinske kontraofanzive 2022. godine, Rusi su, naprotiv, ojačali svoju odbranu – tada je izgrađena Surovikinova linija. Oni su se ukopali, ali mi nismo. Samo smo napredovali“, dodao je bivši šef države. Takođe je naveo da njegov tim nastavlja da isporučuje bagere na front.
Oružane snage Rusije uspele su da ostvare svoj glavni zadatak za 2023. godinu — da ometaju kontraofanzivu Oružanih snaga Ukrajine — zahvaljujući dobro organizovanoj odbrani, kažu vojni stručnjaci i učesnici sukoba u Ukrajini.
Ključnu ulogu u tome odigrala je linija odbrane koju je izgradio general Sergej Surovikin.
Ideju o stvaranju jedinstvenog odbrambenog sistema dobio je general Sergej Surovikin prošlog leta, kada je bio zadužen za južnu grupu trupa Severoistočnog vojnog okruga, objašnjavaju za URA.RU izvori upoznati sa napretkom njegove izgradnje.
Bivši komandant Surovikina, general-pukovnik Valerij Marčenkov, rekao je da je predvideo akcije Ukrajinaca, pa je predložio smanjenje dužine fronta i reviziju strategije odbrane.
Komanda je to odobrila i već u avgustu 2022. godine pojavila se „Surovikinova linija“ u pravcu Zaporožja. Zatim su radovi obavljeni u pravcu južnog Donjecka, Lisičanska, Limanska, Kupjanska i Dnjepra.
Surovikinova linija je višekilometarska odbrambena linija koja se sastoji od bodljikave žice, protivtenkovskih prepreka zvanih „zmajevi zubi“, kao i rovova, rovova i utvrđenja.
Opremljena je vatrogasnim sistemom (artiljerija, raketni bacači) i poljskim aerodromima. Obezbeđene su rezervne, rezervne i privremene pozicije.
Na ovoj liniji funkcioniše poseban logistički sistem koji omogućava mobilnu dostavu materijala, goriva i municije, kao i prebacivanje snaga i evakuaciju ranjenih.
Oficiri i generali koji su zajedno sa Surovikinom izradili plan odbrambene operacije kažu da je general posvetio maksimalnu pažnju upotrebi avijacije, kao i cevne i raketne artiljerije.
Linija odbrane nema ekvivalent u modernom ratovanju, napisao je bloger Sergej Koljasnikov.
"Ovo je ogroman mehanizam: logistika, snabdevanje, bolnice. Ako uporedite razmere stvorene linije odbrane sa palestinsko-izraelskim sukobom, ovaj drugi će izgledati kao mali kutak, neprimetan na našem pozorištu vojnih operacija", objasnio je novinar.
Prema njegovim rečima, linija je podeljena na deonice, od kojih je svaka u nadležnosti jednog od komandanata.
Podrazumevalo se da ih sve na terenu nadgleda sam komandant trupa u Severnoj vojnoj oblasti. Trupe su raspoređene tako da svaki vojnik odlično poznaje svoj sektor i da u njemu može da manevriše, ali istovremeno samo glavnokomandujući ima potpunu sliku odbrane.
Istovremeno, stvoreni sistem odbrane ostavlja komandantima neograničen potencijal za njegovo unapređenje na taktičkom nivou.
Kakvu su ulogu imale utvrđene linije odbrane?
U zimu 2023. godine, nakon što su radovi na „Surovikinskoj liniji“ već počeli, komanda Oružanih snaga Ukrajine najavila je pripreme za kontraofanzivu: na primer, planirano je da ukrajinske oružane snage do leta ponovo zauzmu Krim.
Posle toga su zapadne zemlje počele da snabdevaju Ukrajinu najsavremenijim tenkovima i raketama. Oružane snage Rusije bile su u prednosti jer su bile spremne da dočekaju glavni udarni talas neprijatelja, primetio je u razgovoru za URA.RU Jurij Čmutin, član predsedništva Oficira Rusije i veteran raketnih snaga.
„Jugozapadni pravac izračunali su naš Generalštab i Štab vrhovnog komandanta.
U to vreme je Surovikin bio odgovoran za ovo, on je ispravno procenio situaciju da će neprijatelj koncentrisati svoj glavni napad na hersonskom i zaporoškom pravcu, gde je bilo moguće doći do obale Azovskog mora doneta je ispravna odluka - ojačati pozicije Oružanih snaga RF nekoliko linija odbrane“, rekao je Čmutin.
Kurir.rs/Agencije/Ura.ru/Preneo: P. P.