Da li ste znali zašto danas ne idete na posao? Poznati istoričar podsetio na ono što su mnogi zaboravili iz škole - "Ovo je dan pobede, ali i tuge i ponosa!"
Od 2012. godine ovaj dan ima status državnog praznika, te je prema tome danas takođe i neradan dan u našoj zemlji.
U Srbiji i svetu proslavlja se Dan primirja, u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat. Novinarka Kurir televizije Teodora Borozan ovim povodom razgovarala je sa poznatim istoričarem Nebojšom Damjanovićem koji je rekao više informacija o tome zašto je ovaj dan značajan kako za nas, tako i za čitav svet:
- 11. novembra 1918. godine u 11 časova potpisano je primirje kojim je završen Veliki rat potpunim porazom i kapitulacijom Nemačke. Potpisan je u severoistočnoj Francuskoj kod varoši Kompjenj, u vagonu maršala Foša. Ovo primirje u suštini je značilo nemačko priznanje, odnosno da Nemačka nije u stanju više da nastavi rat. Mnogi u Nemačkoj su se pitali zašto, a sve iz razloga što suparničke trupe još uvek nisu stupile na nemačku teritoriju. Državni i vojni vrh znao je da Nemačka nije više u stanju da ratuje. Austrougarska je dan ranije takođe kapitulirala i tako je rat završen.
Završetak Velikog rata značio je veliku olakšicu, uzimajući u obzir da je predstavljao sukob najvećih razmera tada ikada viđen u čitavom svetu:
- Veliki rat mnogo toga je promenio, pale su mnoge žrtve, a iznedrile se nove države, među njima i Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca. Danas su mišljenja oko Jugoslavije podeljena, ali činjenica je da je to bila volja srpske političke elite. Ovaj dan je i dan primirja i dan pobede saveznika. Naš narod dao je enormne žrtve i doprineo je srazmerno svojoj veličini. Na njega možemo gledati i sa ponosom i sa tugom za ogromnim brojem stradalih.
Od 2012. godine ovaj dan ima status državnog praznika, te je prema tome danas takođe i neradan dan u našoj zemlji.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
POGLEDAJTE TEORIJE ISTORIČARA O TOME ČEMU JE PRETHODIO PRVI SVETSKI RAT: