Deset dana nakon tragičnog događaja u Novom Sadu, u kojem je nastradalo 14 osoba, javnost u Srbiji i dalje potresa pitanje odgovornosti. Protesti, koji su započeli u Novom Sadu, a proširili se i na Beograd, podigli su pitanje - da li je ulica zaista mesto za traženje pravde?
U emisiji "Usijanje" o ovoj temi govorili su Miroslav Čučković, član predsedništva SNS-a i gradski menadžer, prof. dr Vladimir Marinković, član Glavnog odbora SNS-a, i Nebojša Obrknežev, politički analitičar.
Miroslav Čučković istakao je da je opozicija odmah po izbijanju tragedije krenula u političku mobilizaciju.
- Mislim da je u političkoj praksi, kao i u svim poznatim političkim delovanjima širom Evrope i sveta, situacija u kojoj opozicija odmah koristi tragediju za političke svrhe neprimerena. Na dan tragedije, opozicija je već popodne održala sastanak sa jedinom tačkom dnevnog reda - kako iskoristiti tragediju za političke ciljeve. Ovo nije prvi put da se dešava u Beogradu i Srbiji. Da, tačno u petak popodne, dok se tragedija dogodila oko podneva, oni su se sastali u 16 časova s ciljem političkog delovanja. Ovo nije prvi put - setimo se i tragedije u osnovnoj školi "Ribnikar", kada je Marinika Tepić izjavila da bi trebalo da se iskoristi protest roditelja u političke svrhe. Sličan destruktivan pohod dogodio se u decembru prošle godine, kada su napali Stari dvor, odnosno Skupštinu grada Beograda. Nažalost, isto se ponovilo u Novom Sadu, gde je zgrada stara 130 godina napadnuta i oštećena, s ubačenim zapaljivim sredstvima s ciljem da se zapali - rekao je Čučković.
Profesor Vladimir Marinković složio se da su nedavni protesti dobili agresivnu notu.
- Mislim da treba da se bavimo suštinom, a ne formom. Da li su se oni, kada su prošle godine organizovali proteste, skrivali iza nevladinih organizacija, raznih proglasa i nazovi intelektualaca, ili je sada, na ovim protestima u Novom Sadu, sve postalo otvoreno, vrlo agresivno i rušilački? Zahvaljujem Bogu, večeras u Beogradu sve je prošlo mirno. Nije bilo agresije, lomljenja niti razbijanja, iako su zaposleni u državnoj upravi i gradskoj kući iz predostrožnosti dežurali čak i na praznik kako bi obezbedili zgradu u kojoj rade - rekao je Marinkovič i dodao:
- Suština je ono čime treba da se bavimo, a ne forma. Suština je da jedan deo političkog spektra u Srbiji, umesto da poštuje politički bonton, političku kulturu i dijalog, koristi svaku lošu situaciju u zemlji da politički profitira. Cilj im nije klasičan politički cilj - da kroz političku borbu i predstavljanje svojih ideja osvoje podršku birača i na izborima dođu na vlast, već žele da to postignu nasilnim sredstvima, bilo rušenjem ili paljenjem, čak i gađanjem fekalijama gradske kuće, zgrade stare 130 godina. Država ima jasno definisane institucije sa podelom na sudsku, izvršnu i zakonodavnu vlast, i svako treba da radi svoj posao. Ne vidim razlog da se bunt iskazuje zato što neko misli da sud ili tužilaštvo nisu završili posao u željenom roku. Protesti su legitimni, sve dok su u skladu sa zakonom. Međutim, nasilje, razbijanje gradske kuće, cepanje zastave i kršenje ustava i zakona nisu prihvatljivi ni ovoj vlasti, ni većini građana Srbije.
Nebojša Obrknežev je istakao da se opozicija ovoga puta ni ne trudi da prikrije političke motive.
- Razlika između ovih i prethodnih protesta je u tome što opozicija sada otvoreno preuzima proteste od samog početka, dok su ranije čekali da protesti dođu do kulminacije. Sada, političari opozicije čak javno pozivaju ljude i ne skrivaju svoje učešće, što je možda u neku ruku i pošteno. Međutim, brojnost okupljenih u Beogradu u poređenju sa Novim Sadom pokazuje da građani prepoznaju političku manipulaciju i koriste proteste da iskažu svoje nezadovoljstvo, a ne da podrže destruktivne namere.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs