UKRAJINCI NIOTKUDA IZNENADILI PUTINA: Rusi bežali od udara, uništeni najveći ruski ratni brodovi (VIDEO)

Ukrajinski avion stigao u rusku flotu u Dagestanu

Printskrin

Dok je svet obilazila vest da je Donald Tramp pobedio na američkim predsedničkim izborima, najmanje jedan robotski sportski avion dug 6,5 metara na daljinsko upravljanje, koji je bio opremljen eksplozivom, stigao je do središta ruske Kaspijske flote u Dagestanu, 1.100 km od linije fronta u Ukrajini.

Dok su ruski mornari bežali da se sklone od udara, jedan od aviona "Aeroprakta" A-22 - kojim je, kako deluje, upravljala ukrajinska obaveštajna direkcija - uleteo je u grupu ratnih brodova usidrenih jedan pored drugog duž pristaništa.

Prema Antonu Geraščenku, bivšem savetniku ukrajinskog Ministarstva unutrašnjih poslova, u eksploziji su oštećena tri broda, uključujući dve fregate klase "gepard" - najveće brodove flote - kao i manju korvetu "bujan". Oštećena plovila možda čine skoro trećinu snage Kaspijske flote, navodi "Forbs" i dodaje da napad sa daljine od 1.100 km nije najdublji udar ukrajinskih dronova A-22 - ali da je prilično blizu tome.

U maju je jedan od ukrajinskih dronova koji lete oko 150 na sat pogodio naftnu rafineriju u ruskom gradu Salavatu, skoro 1.300 km od linije fronta.

Modifikovani sportski avioni, koji su razvijeni i napravljeni u Ukrajini, predstavljaju improvizaciju. Najveći saveznici Kijeva - SAD, Velika Britanija i Francuska - stalno su uskraćivali dozvolu Ukrajini da koristi njihove krstareće i balističke projektile protiv meta unutar Rusije. Kako bi uzvratili na ruske napade na njihove gradove i baze, Ukrajinci su morali da improvizuju - sa lokalno napravljenim dronovima i raketama zemlja-vazduh prilagođenima za kopnene udare.

To što je A-22 leteo preko središta Kaspijske flote naglašava koliko je brzo Ukrajina proširila svoj arsenal lokalno proizvedenog oružja za duboke udare. Na početku invazije u februaru 2022. godine, Ukrajinci nisu imali operativno oružje za duboke udare, a sada ih imaju više vrsta.

A više toga tek dolazi.

Ukrajinska industrija, koju delimično finansira Litvanija, nedavno je završila razvoj “raketnog drona” sa turbomlaznim pogonom “paljanica”, hibridnog krstarećeg projektila sa dometom od oko 640 km.

To nije daljina koju prelazi A-22, ali dok se dronovi napravljeni na bazi sportskih aviona ručno prave u malim količinama na osnovu postojećih avionskih struktura, "paljanica" može da se masovno proizvodi od nule zahvaljujući rastućoj ukrajinskoj industriji bespilotnih letelica. “Forbs” podseća da su Ukrajinci inicijalno koristili “paljanicu” u borbama u avgustu, gađajući neodređene ciljeve na Krimu. Tada je Mihailo Fedorov, ukrajinski ministar tehnologije, rekao da "misli da će ovo promeniti igru".

(Kurir.rs/Forbes/Blic)