Sajber bezbednost

Kako da znate da li je QR kod prevara? Pažnja, evo kako da prepoznate lažni

Foto: Shutterstock

QR kodovi su postali popularan način za otvaranje veb lokacija i plaćanje proizvoda i usluga. Ali nisu svi bezbedni.

Kodovi za brzi odgovor ili „QR“ kodovi su kao bar kodovi. Kada ih skeniramo kamerom mobilnog telefona, pojavljuje se link ka informacijama koje poseduju.

U današnjem digitalnom svetu, QR kodovi se sve više koriste za otvaranje menija restorana, povezivanje na javni Wi-Fi, plaćanje računa, preusmeravanje korisnika na neku veb lokaciju…

Foto: Shutterstock

Za sajber kriminalce, QR kod stvara priliku da ukradu podatke korisnika ili hakuju njihove bankovne račune i pobegnu sa njihovim novcem.

QR prevare

QRšing je oblik krađe identiteta. Koristi QR kodove za slanje korisnika na lažnu veb lokaciju koja širi zlonamerni softver ili izvlači poverljive informacije.

Foto: Shutterstock

Sajber-kriminalci koji se predstavljaju kao prave kompanije šalju e-poštu „mamca“ sa QR kodom i traže od korisnika da ga skeniraju. Zatim pokušavaju da dobiju informacije ili šire datoteke zaražene virusom.

Još jedna uobičajena prevara je lažni QR kod zalepljen preko originalnog, kao u restoranima i uličnim reklamama. Lažni QR kodovi se mogu naći čak i na parking automatima, koji povezuju na verodostojnu, ali lažnu stranicu za plaćanje za krađu novca ili informacija o kreditnoj kartici.

Foto: Shutterstock

Prevare koje koriste obrnuti QR kodovi takođe postaju sve popularnije. Prevaranti prvo kreiraju zlonamerni kod, a zatim ga koriste kao pretpostavljeni način plaćanja.

Ali kod radi upravo suprotno: traži novac od onoga ko ga je skenirao. Umesto da plati trgovcu za artikl ili uslugu, zlonamerni KR kod primorava trgovca da plati prevarantu. Ova vrsta prevare se takođe koristi za krađu ličnih podataka i bankovnih podataka.

Foto: Shutterstock

Kako izbeći QR prevaru?

Pre nego što skenirate QR kod, na primer u restoranu ili drugom javnom prostoru, proverite da nije menjan ili da na originalnom kodu nema nalepnice.

Instaliranje antivirusnog softvera za proveru originalnih QR kodova koji ne sadrže zlonamerne veze pomoći će vam da izbegnete preuzimanje virusa ili drugog malvera na svoj mobilni telefon.

Foto: Shutterstock

Dvaput proverite pregled veze sa QR kodom. Kada skenirate QR kod, trebalo bi da se pojavi pregled URL-a. Uverite se da je adresa veb lokacije legitimna. Potražite simbol katanca i adresu koja počinje sa „https://“. Samo takve URL adrese su bezbedne.

Razmislite dvaput da li aplikacija ili veb lokacija na koju ste upućeni traže od vas da date lične podatke. Ako jeste, uverite se da je autentično.

Izvor: Santander/Kurir/Darko Mulic