FON ŠNURBAJN: Napadi na navijače Makabija organizovani preko Telegrama pre njihovog dolaska

Profimedia

Koordinatorka Evropske komisije za borbu protiv antisemitizma Katarina fon Šnurbajn izjavila je da su nedavni napadi na navijače Makabija u Amsterdamu organizovani putem društvene mreže Telegram pre nego što su stigli, te da je to pokazatelj da su jasno targetirani i kako se internet može koristiti za organizovanje antisemitskih napada.

"Nema izgovora za lov na Jevreje i ovakvo nasilje", rekla je ona večeras u Beogradu dodajući da je i ponašanje pojedinih Makabijevih navijača bilo problematično, te da se ne može tolerisati nijedan oblik mržnje.

Prošle nedelje navijači ;Makabija ;iz Tel Aviva sukobili su se sa propalestinskim demonstrantima pre i posle utakmice Lige Evropa između njihovog tima i Ajaksa ispred Ajaksovog stadiona u Amsterdamu.

Ona je na tribini ;"Suprotstavljanje onlajn antisemitizmu" pozvala na oslobađanje talaca zarobljenih u napadu Hamasa na jug Izraela 7. oktobra prošle godine.

Ekstremisti Hamasa tada su probili graničnu ogradu i iznenada upali na jug Izraela i ubili oko 1.200 ljudi, uglavnom civila i oteli više od 250.

Oko 100 ;talaca ;je još uvek u Gazi, ali se veruje da trećina više nije živa.

U izraelskoj osvetničkoj ofanzivi ubijeno je više od 42.000 Palestinaca po podacima lokalnog ministarstva zdravlja, a više od polovine poginulih žene i deca. ;Ofanziva je razorila veliki deo osiromašene palestinske teritorije i zbog sukoba je raseljeno oko 90 odsto stanovnika često više puta.

Fon ;Šnurbajn rekla je da napad Izraela na Gazu ljudi koriste kao izgovor za antisemitizam. Dodala je da su ti događaji uticali i na Jevreje van Izraela te da oni ne mogu biti pozivani ;na odgovornost zbog onoga što radi izraelska vlada.

"To je neprihvatljivo i antisemitski", dodala je.

Britanski ambasador u Srbiji Edvard Ferguson je na istoj tribini rekao da veštačka inteligencija može da podrži masivno širenje antisemitizma i negiranja holokausta, ali da ;može da se koristi za dobre stvari poput praćenja i brisanja antisemitskih objava.

Velika Britanija trenutno predsedava Međunarodnim savezom za sećanje na holokaust. ; Izraelska ambasadorka u Srbiji Avivit Bar-Ilan ;istakla je zabrinutost za mlađe generacije koje "većinu života žive na mreži", pre svega putem mobilnih telefona."Živimo u vremenu kada tvit ili objava ili video mogu da postanu viralni u sekundi. Antisemitizam nije više nešto što se događa u udaljenim kutcima interneta, on je na našim profilima, u komentarima, ispod naših porodičnih fotografija", rekla je.

Istakla je da Izrael trenutno prolazi kroz najteži period od svog nastanka i da se suočava sa neprijateljem koji želi da ga izbriše sa mape.

"Nastavićemo da štitimo građane Izraela i našu bezbednost", dodala je. ; Poverenica za zaštitu ravnopravnosti ;Brankica ;Janković ;izjavila da je saradnja institucija i tehnološke zajednice krucijalna za borbu protiv diskriminacije i uspešnu zaštitu ljudskih prava.

"Doprinos jevrejske zajednice za razvoj srpskog društva je neprocenjiv. Antifašistička tradicija je integralni deo našeg društvenog bića, shodno tome moramo nastaviti da gradimo tolerantno i bezbedno društvo koje će se protiviti svim formama revitalizacije holokausta", rekla je.

(Beta)