KO JE VILI BEROŠ? Hrvatski neurohirurg svoj politički uspon duguje koroni! Već bio u raznim aferama, a evo šta sve poseduje (VIDEO)
Ko je Vili Beroš, uhapšeni ministar zdravlja Hrvatske?
Ministar zdravlja Republike Hrvatske Vili Beroš uhapšen je u svom domu, posle čega ga je premijer Andrej Plenković u rekordnom roku smenio s dužnosti. EPPO je, kako su rekli, pokrenuo akciju protiv Beroša i još sedam osoba zbog zločinačkog udruživanja.
- Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Zagrebu (Hrvatska) pokrenuo je istragu protiv osam fizičkih osoba, uključujući i ministra zdravlja i odgovorne osobe dveju zagrebačkih bolničkih ustanova, kao i dve pravne osobe zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivična dela primanja i davanja mita, zloupotrebe položaja i ovlašćenja kao i pranja novca - stoji u saopštenju.
Na meti istražitelja je, uz ministra, i nekolicina visokopozicioniranih lekara. Istražuje se preplaćena nabavka opreme za KBC-a Sestre milosrdnice, a uhapšen je i šef Klinike za neurohirurgiju navedenog KBC-a prof.dr.sc. Krešimir Rotim.
Od superheroja do hapšenja
Ko je Vili Beroš, sad već bivši HDZ-ov ministar zdravlja kojeg je Plenković postavio u jeku pandemije?
Rođen je u Splitu 13. decembra 1964. godine, a osnovno i srednjoškolsko obrazovanje stekao je u Jelsi na ostrvu Hvaru. Nakon završetka Medicinskog fakulteta, specijalizaciju iz neurohirurgije završio je u Klinici za neurohirurgiju KBC-a Sestre milosrdnice, gde je ostao da radi kao specijalista. Pre dolaska u Ministarstvo bio je u Zavodu za endokranijalnu neurohirurgiju u KBC-u Sestre milosrdnice.
U Ministarstvo je došao 2018. godine na funkciju pomoćnika ministra zdravlja, dok je na čelo Ministarstva zaseo nakon dve godine, kada je premijer Plenković smenio tadašnjeg ministra Milana Kujundžića zbog afere oko imovinske kartice i neprijavljene imovine.
Sve se odvijalo u jeku pandemije koronavirusa u kojoj je Beroš bio među četvoro članova tadašnjeg Nacionalnog štaba civilne zaštite. Vrlo brzo je postao "heroj nacije". Deca su ga crtala kao superheroja, a pojedini mediji to prenosili kao važnu vest.
Međutim, vrlo brzo su Beroš i njegov štab počeli da izlaze u susret HDZ-ovcima.
Kako se pandemija smirivala, počeli su da se javljaju problemi u zdravstvu, a Beroševa popularnost opadala je pod teretom afera i propusta. Kritikovali su ga radnici zdravstvenog sistema i opozicija, a o njegovim aferama izveštavao je Index.
Problemi u zdravstvenom sistemu se za vreme njegove vlasti nisu bitno menjali. Duge liste čekanja, nedostatak radnika i njihov odlazak u inostranstvo, zastareli uređaji, digitalna nepovezanost bolnice, nedostatak specijalista u manjim sredinama i prekrcani hitni prijemi.
Na kraju sve je to rezultiralo štrajkom zdravstvenih radnika i nezadovoljstvom pacijenata koji se svakodnevno žale na nemogućnost pravovremene zdravstvene zaštite.
"Afera Cijepi se"
Uskok je u aprilu 2021. godine sprovodio istragu vezanu uz platformu Cijepise. Mnogi građani su se tada žalili kako ne funkcioniše i da se ne mogu prijaviti.
No, ministar Beroš tada je opovrgnuo te navode i govorio: "Možda ne funkcioniše onako kako smo želeli, ali radi dovoljno da zadovolji izazove cepljenja."
Ministarstvo zdravlja je sklopilo ugovor s kompanijom Cuspis, koja je bila uključena u izradu same platforme.
Tako su se na meti Uskoka pronašli ministar Vili Beroš, osnivač i direktor Vinko Kojundžić i direktorka Maja Smolčić. Navodno je kompanija Cuspis dobila 196 hiljada kuna od Ministarstva zdravlja, a s obzirom na probleme s platformom, postavlja se pitanje korupcije.
Telegram je pre tri i po godine otkrio kako je platformu Cijepise izradila kompanija Cuspis u vlasništvu Vinka Kojundžića, koji je poznanik ministra zdravlja Vilija Beroša.
Pokojni novinar Indeksa, Vladimir Matijanić je takođe objavio priču da je Kojundžićev Cuspis sklapao milionske poslove s Ministarstvom zdravlja.
Poverenstvo za odlučivanje o sukobu interesa na kraju je odlučilo da neće pokrenuti postupak protiv ministra zdravlja Vilija Beroša jer nije utvrdilo okolnosti iz kojih bi proizašla interesna povezanost ministra s vlasnikom kompanije Uspjeh, koja je radila na platformi Cijepise.
Beroš ostao dužan u kafiću?
Dva meseca posle mediji su preneli da je došlo do incidenta u Zadru kada je Vili Beroš sedeo u kafiću u kojem ga je poslužila konobarica bez zaštitne maske. S obzirom na tadašnje epidemiološko pravilo od dva metra razmaka ako osoba ne nosi masku, Beroš je otišao iz kafića nakon što je konobarica odbila da stavi masku.
Nakon što je Beroš demonstrativno napustio kafić jer radnica nije htela da stavi masku, gosti kafića ispričali su kako je ministar ostao dužan, odnosno da nije u potpunosti podmirio račun.
Rekli su kako je za dve kafe račun iznosio 22 kune, a da je on na sto bacio 20 kuna.
Kasnije je vlasnik kafića izjavio da je konobarica zbog lekarske potvrde bila oslobođena nošenja maske, u šta Beroš nije bio upućen na licu mesta.
Afera s uređajem za intraoperativno zračenje
U maju 2022. godine isplivala je i afera s uređajem za intraoperativno zračenje koje je Ministarstvo platilo 11,2 miliona kuna, a koji se u KBC-u Sestre milosrdnice tokom godinu dana koristio na devet pacijenata.
Tada su govorili da Ministarstvo ni u kojem segmentu nije bilo uključeno u donošenje odluke o odabiru konkretnog uređaja niti je učestvovalo u pripremi i sprovođenju postupka javne nabavke u tom predmetu.
Što sve poseduje?
Vili Beroš bio je ministar zdravlja od 2020. do 2024. godine, kada ga je nakon hapšenja EPPO-a premijer Plenković ekspresno smenio s te funkcije. Imovinska kartica Beroša koju je ispunio prilikom dolaska na dužnost ministra nije se znatno menjala.
Stoji kako mu supruga Jasminka Beroš radi u dečjem vrtiću i da ima neto platu od 1243 evra. Njegova primanja su s 2600 evra neto, povećanjem plate ministrima sredinom godine, skočila na nešto više od 4000 evra neto. Zajedno imaju dva kredita od oko 90.000 evra.
U Zagrebu imaju dve nekretnine, jednu od 140 kvadrata u Rudešu i drugu od 50 kvadrata u Vrapču.
Imaju i voćnjak od 1692 kvadrata u Laduču.Beroš je i suvlasnik (s trećim osobama) stana od 75 kvadrata i kuće s okućnicom od 135 kvadrata u Jelsi na Hvaru, što je stekao nasledstvom.
Supruga ima Audi A3 iz 2011. godine.Suvlasnik je glisera, procenjenog na 70.000 kuna. U imovinskoj kartici naveo je i da poseduje sat Breitling, a vrednost pokretne imovine u trenutku podnošenja izveštaja bila je 35.000 kuna.