Politika

IZMEĐU SRBIJE I MAĐARSKE VISOK STEPEN POLITIČKOG RAZUMEVANJA I PLANIRANJA ZA BUDUĆNOST! Barac o važnosti ćvrstih veza Beograda i Budimpešte

Kurir Televizija

Srbija i Mađarska planiraju zajedničke projekte u oblasti energetike i infrastrukture

Dogovori i zajednički planovi koje su ove nedelje najavili predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Mađarske Viktor Orban pouzdan su pokazatelj da će saradnja dve zemlje biti još čvršća. Savet za stratešku saradnju Srbije i Mađarske održan je u četvrtak u Budimpešti i na njemu su dvojica državnika potpisali zajedničku političku deklaraciju između dve zemlje, kao i šest sporazuma iz različitih oblasti.

Potpisano ukupno 173 bilateralna sporazuma

Na poslednjoj sednici Saveta za stratešku saradnju Srbije i Mađarske potpisana je zajednička politička deklaracija između dve zemlje, kao i šest sporazuma iz oblasti pravosuđa, kulture, evropskih integracija i diplomatije. Do sada je potpisano ukupno 173 bilateralna sporazuma između Srbije i Mađarske.

Odnosi Srbije i Mađarske su na istorijskom nivou, a u budućnosti će se i dalje produbljivati, saglasni su Vučić i Orban. Srbija namerava da proširi svoje gasne kapacitete u Mađarskoj, a razgovaralo se i o izgradnji dalekovoda i mreže "Panonski koridor". Srbija i Mađarska nameravaju da renoviraju granični prelaz Horgoš-Reske, koji će, kako su dvojica lidera najavili, biti najveći i najlepši prelaz u Evropi. Najkasnije do marta 2026. godine biće završena izgradnja brze pruge do Budimpešte i do nje će se vozom iz Beograda stizati za dva sata i 45 minuta. Jedan od mnogih zajedničkih projekata Srbije i Mađarske je i izgradnja naftovoda.

Printscreen/RTS  Aleksandar Vučić i Viktor Orban

Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost kaže za Kurir da je prethodni period pokazao da Srbija i Mađarska grade iskrene odnose iz kojih proizilazi i ono najvažnije - grade strukturalne mehanizme i procese koji mogu da budu na obostranu korist. On naglašava da zajednička deklaracija između dve zemlje govori o visokom stepenu političkog razumevanja, političkih dogovora i političkih planiranja za budućnost.

"To se manifestovalo najbolje kada je bila potencijalna gasna energetska kriza, odnosno kada, zahvaljujući vremenskim uslovima nije došlo do nekog ozbiljnijeg energetskog problema. Ali to je pretilo i mi smo to prevazišli zajedničkom saradnjom sa Mađarskom. Mađarska nam je ustupila deo svog gasnog skladišta. To je jedan vrlo egzaktan primer. Sad vidimo da se planira naftovod, nuklearne elektrane, gasni aranžman sa Azerbejdžanom, što je sve veoma značajno. Planiramo i neke zajedničke poduhvate koji mogu biti izuzetno važni. Energetska diverzifikacija je jedan od ključnih elemenata bezbednosti, kada govorimo o celokupnoj bezbednosti u Evropi", naglašava Barac.

 VIDEO

This browser does not support the video element.

12:29
GOVOR ALEKSANDRA VUČIĆA U MAĐARSKOJ! Predsednik na Samitu u Budimpešti Izvor: Mađarska televizija