Savetnik američkog predsednika Donalda Trampa Boris Epštejn, koji je koordinirao i njegovu pravnu odbranu tokom brojnih krivičnih procesa, mogao bi da bude specijalni izaslanik SAD za sukob između Rusije i Ukrajine, javlja "Njujork tajms" pozivajući se na četiri dobro obaveštena izvora.
Zanimljivo je da je Epštejn rođen u Rusiji, gde je i živeo kao dete, a uz to, liberalni krugovi suprotstavljeni Trampu zameraju mu i što nema iskustva u spoljnoj politici, iako kako on tvrdi, ima članove porodice koji su s obe strane rusko-ukrajinskog sukoba.
Navodno, Epštejn se za ovaj posao sam predložio Trampu, i to u avionu kojim je Trampova delegacija letela u Vašington na sastanak sa Bajdenom.
"Njujork tajms" tvrdi i da jedina osoba koja nije ostala šokirana nakon ovog predloga, upravo onaj od koga i sve zavisi – američki predsednik.
"Šta god da proiziđe iz Epštejnove ideje, Tramp je svom savetniku već dao izuzetnu moć i pokazao spremnost da posluša njegove savete iznad saveta drugih. Čak je i najbogatiji čovek na svetu, Ilon Mask, koji je bio na mnogim tranzicionim sastancima u protekloj nedelji, privatno primetio da je iznenađen što je Epštejnu dato toliko ovlašćenja", uverava "Njujork tajms".
Iako, kako ovaj list navodi, postoje oni bliski gospodinu Trampu koji preziru Epštejna, u orbiti novoizabranog predsednika nema nikoga ko bi u ovom trenutku sumnjao u nivo njegovog uticaja. On je postao jedna od najmoćnijih ličnosti u prvim danima predsedničke tranzicije, uprkos tome što nije imao nikakvu formalnu ulogu.
Epštejn je za Trampa okupio osoblje Ministarstva pravde koje je oduvek želeo pa Tramp sada ima tim sastavljen od lojalnih boraca i tri njegova lična advokata.
On je uticao na Trampovu odluku da proglasi predstavnika Floride Meta Geca za svog državnog tužioca.
Koja god titula da se Epštejnu na kraju dodeli — bilo da je "savetnik", "izaslanik" ili nešto drugo — njegov uticaj unutar vlade je trajno izgrađen, ocenjuje "Njujork tajms", dodajući da je jedan od njihovih izvora, pod velom anonimnosti, opisujući uticaj Epštajna, celu situaciju opisao kao "Sjedinjene Borisove Sjedinjene Države".
Investicioni bankar i finansijski advokat
Boris Epštejn je, inače, investicioni bankar i finansijski advokat koji je sa porodicom je emigrirao u Sjedinjene Države 1993. godine i upoznao Donaldovog sina Erika Trampa kao studenta na Univerzitetu Džordžtaun. Epštejn je radio kao Trampov viši savetnik za politiku tokom kampanje 2016, bio je direktor komunikacija u Trampovom komitetu za inauguraciju i kratko je radio u administraciji. Jevrejin je i potomak preživelih Holokausta.
Ranije je "Foks njuz" javio da bi novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp uskoro mogao da imenuje specijalnog predstavnika za mir u Ukrajini. Ova osoba će, kako je navedeno, voditi pregovore sa Rusijom o okončanju rata.
"Videćete veoma visokog specijalnog izaslanika, nekoga sa mnogo kredibiliteta, kome će biti dat zadatak da pronađe rešenje, da dođe do mirovnog sporazuma", citirao je "Foks njuz" neimenovani izvor.
Kurir.rs/Njujork tajms/Agencije/Preneo: P. P.