izazovi

MOŽE LI TRAMPOV OBRAČUN SA KINOM DA POLJULJA ČELIČNO PRIJATELJSTVO BEOGRADA I PEKINGA? Analitičari o poziciji Srbije u ekonomskom ratu dva titana

AP Alex Brandon, AP Leah Millis

Hoće li Srbija osetiti talas promena u svetu posle pobede Trampa

Novoizabrani predsednik Amerike Donald Tramp sasvim sigurno će zaoštriti politiku prema Kini, zemlji koja je veliki saveznik i strateški partner Srbije. Stara afrička poslovica kaže da, kad se tuku slonovi, nastrada trava, pa se postavlja pitanje da li će ekonomski rat ova dva titana da poljulja i čelično prijateljstvo Srbije i Kine.

Sagovornici Kurira su saglasni da Srbija zbog razvijene srpsko-kineske saradnje neće biti na radaru Trampove Amerike. Neka vrsta uslovljavanja, kako napominju, ne može da se isključi jedino u slučaju da naši odnosi sa Amerikom dostignu tačku u kojoj ulazimo u krug njenih posebnih partnera, ili u situaciji u kojoj bi odnosi Srbije i Kine direktno doveli u pitanje američke interese vezane za Kinu.

Prvi cilj

Karijerni diplomata Zoran Milivojević kaže za Kurir da u ovom trenutku to nije slučaj i da Amerika tek treba da definiše svoje odnose sa Kinom. Kako napominje, spočitavanja zbog Kine Srbija dobija pre svega iz EU.

Kurir Televizija  Zoran Milivojević

"Tramp smatra da je Kina najveći i najznačajniji rival Amerike u pokušaju da suzbije uticaj Kine i obezbedi Americi primat. I to mu je prvi strateški cilj. Međutim, Srbija u tome nije u prvom planu. Ima mnogo važnijih država i mnogo važnijih pitanja vezano za Kinu nego što smo to mi. Tramp će pre svega pokušati da dovede u pitanje rusko-kineske odnose, da ih razdvoji ako je moguće. Amerika ima svoje najbliže saveznike i u Pacifiku, ima Južnu Koreju, Indiju i druge mnogo značajnije zemlje koje moraju oko toga da se izjasne. Da smo mi u prvom planu i od posebnog direktnog značaja za Ameriku, onda bi sasvim sigurno bila i ta vrsta nekih uslovljavanja", napominje on.

Milivojević objašnjava da naši trenutni odnosi s Amerikom ne zavise od naših odnosa sa Kinom.

Političke i ekonomske veze


"Težina" srpsko-kineskih odnosa ogleda se pre svega u političkoj i ekonomskoj sferi. Peking ne priznaje nezavisnost Kosova i u Savetu bezbednosti UN, uz Rusiju, predstavlja snažan protivteg Americi i ostalim zemljama koje su priznale Kosovo. Takođe, Kina je velika podrška Srbiji u čuvanju suvereniteta i u drugim međunarodnim organizacijama. S druge strane, Beograd zastupa politiku jedne Kine i deo je inicijative "Pojas i put". Srbija sa Kinom ima sporazum o strateškom partnerstvu i slobodnoj trgovini, robna razmena premašila je šest milijardi dolara, a ulaganja kineskih kompanija 18 milijardi. Dve zemlje imaju mnogo zajedničkih infrastrukturnih projekata, od čega su najvažniji oni u izgradnji putne i železničke mreže kroz Srbiju i ulaganja u energetiku.

"Činjenica da to nisu odnosi prvog reda po značaju za američku spoljnu politiku je nešto što nam obezbeđuje da i dalje vodimo računa o svojim interesima. Ukoliko bi srpsko-američki postali posebni, pa bi američki interes postao od posebnog značaja, vrlo je verovatno da bi onda Amerikanci otvorili i pitanje naših odnosa sa Kinom. Isto bi se desilo i da srpsko-kineski odnosi direktno utiču na interese Amerike", smatra Milivojević.

Ekonomski neprijatelj

Bivši ambasador Branko Branković kaže za Kurir da ne očekuje da bilo šta što je vezano za naše odnose sa Kinom, može da ugrozi naše odnose sa Amerikom.

Kurir Televizija  Branko Branković

"Jer, ukoliko bi Tramp nešto preduzeo po tom pitanju ili čak bio suzdržan prema Srbiji, onda bi to morao da uradi i prema bar 50 ili 60 država. Praktično više od pola sveta ima izvanredne ekonomske odnose sa Kinom, a ne treba zaboraviti da je veliki broj američkih firmi i te kako ima dobre ekonomske odnose sa Kinom. Tek ćemo videti u kojoj meri i na koji način će Tramp i njegova nova garnitura da se organizuju u odnosu na Kinu. Tramp je ranije, kada je to bilo politički oportuno, govorio da je Kina neka vrsta ekonomskog neprijatelja Amerike. Činjenica je da je Kina ogroman ekonomski gigant koji možda ne ugrožava ekonomiju SAD, ali je ozbiljan konkurent. Kad je konkurencija u pitanju, onda se svako bori za svoje dvorište. Treba se setiti da je tokom prvog predsedničkog mandata Tramp, za razliku od mnogih predsednika SAD, a posebno Bajdena, pokazao mnogo više razumevanja za našu ekonomsku i političku poziciju, s jedne strane, a s druge strane je bio veoma otvoren da sasluša naše argumente", ocenjuje Branković.