STOPIĆA PEĆINA USKORO JOŠ ATRKATIVNIJA: Dočekaće milionitog posetioca! (FOTO)

TO Zlatibor

Stopića pećina jedna je od najuređenijih i najposećenijih pećina u Srbiji, od početka rada 2009. godine, uskoro će dočekati milionitog posetioca. Dugogodišnjim uređenjem, modernim i atraktivnim, stvoren je još lepši ambijent ovog bisera prirode. Ali, tu nije kraj. Ovih dana su počeli radovi na uređenju kompletne unutrašnje instalacije.

- Stopića pećina će dobiti savremenu i digitalnu rasvetu koja će sigurno poboljšati kvalitet doživljaja same pećine. Zahvaljujući tome uskoro će nova digitalna rasveta poboljšati doživljaj Stopića pećine, a moderno ambijentalno ozvučenje njene audio mogućnosti. Prilaz i ulaz u pećinu pokriće se video nadzorom, digitalizovati prodaja karata, oživeće sistem multimedijalnih kioska i tabli. Dodatno će se urediti i pešačke staze – najavio je Vladimir Živanović, direktor TO Zlatibor.

TO Zlatibor 

Ovaj projekat je podržalo Ministarstvo turizma i omladine u iznosu od 30 miliona dinara, a lokalna samouprava opština Čajetina i Turistička organizacija Zlatibor izdvojile su iz svog budžeta dodatnih 12 miliona, tako da će ukupno ulaganje iznositi preko 40 miliona dinara

- Sva ta ulaganja sigurno će podići kvalitet ovog turističkog proizvoda. Vrlo značajnog ne samo za naš kraj, obzirom da je Stopića pećina najposećeniji speleološki objekat u Srbiji. Godišnje je poseti preko 110.000 posetilaca, a mi verujemo da će ova godina biti još uspešnija od prethodne i završiti rekordnom posetom - rekao je Živanović.

TO Zlatibor 

Stopića pećinu je 2005. godine Vlada Srbije zaštitila i dodelila Turističkoj organizaciji Zlatibor na upravljanje. Prve komercijalne posetioce pećina je dočekala 2009. godine, kojih je u toj prvoj godini bilo već 10.000, a danas u proseku godišnje poseti oko 100.000 posetilaca. Kako se razvijala pećina Jovan Pavlović, sada upravnik Stopića pećine, kaže da je to bio veliki izazov.

Danas, 2024. godine, Stopića pećina se bliži tome da dočeka svog milionitog posetioca. To govori o njenom rastu i razvoju tokom svih ovih godina, dok je broj posetilaca na godišnjem nivou sada u proseku oko 100.000.

- Dobro pamtim te početke. Takav prirodni biser velikog potencijala valjalo je unaprediti. To je bio izazov, obaveza, ali i privilegija. Te 2005. godine na ovom lokalitetu nije bil gotovo ničega osim nekoliko minimalno uređenih staza. Na njima je do tada radio Milun Stopić, na čijem imanju se Stopića pećina nalazi. U unutrašnjost pećine ulazilo se uz pomoć baklji i sveća. Sve što danas u njoj i njenoj okolini vidimo doneto je na leđima, s obzirom da je teren bio veoma nepristupačan i materijali se nisu mogli doneti na drugi način. Uređene i ograđene staze gotovo da nisu postojale, a jedino osvetljenje bilo je ono koje bi posetilac pećine poneo sa sobom – seća se Pavlović i veoma je zadovoljan što se i dalje radi na atrkativnosti pećine.

TO Zlatibor 

Od uređenja Stopića pećina i parkinga ispred nje, ima koristi i lokalno stanovništvo. Postavljeno je desetak tezgi na kojima žitelji okolnih sela nude posetiocima svoje domaće proizvode.

- Već četiri godine sam ovde, radimo svih 365 dana, snalazimo se i po kiši i po snegu. Ovo što se nudi sve je prirodno, iz ovog kraja, sa registrovanom firmom, našim sertifikatom domaće radnje: domaća rakija, domaći med, slatko... Imamo i magnete sa slikama iz pećine. Jedan od najprodavanijih je sa slikom slepog miša, jer njih ima u pećini. Imamo i odevne predmete od vune, s obzirom da je zlatiborski kraj poznat po pletiljama i čuvenim ''sirogojno'' džemperima - kaže Borka Melović iz Rožanstva, radnica na parkingu i u suvenirnici Stopića pećine.

Meštani pričaju i o legendama poput da se u pećini krije Nemanjića blago, a čuva ga zmija visine bandere sa očima fenjera.