Zdanje u Šilerovoj ulici u Zemunu koje je bilo sedište zloglasnog "zemunskog klana" ispod zidina srušenih 2003. godine skrivalo je ogromne podrumske prostorije površine od više od 1.000 kvadrata.
U tim prostorijama su po naređenju vođa klana Dušana Spasojevića Šiptara i Mileta Lukovića Kuma mučeni ljudi koji su se zamerili tada najjačoj bandi u državi.
O čuvenom podrumu, o tome kako se u njemu delio novac i ko je u njega ulazio, svedočili su tokom suđenja bivši pripadnici klana.
- Spasojević je imao neku vrstu taktike. Ako je želeo da se vidi ko mu dolazi, taj je morao da parkira automobil na ulici i peške uđe u kuću. S druge strane, "gosti" koji nije trebalo da budu viđeni najčešće su automobilima sa zatamnjenim staklima ulazili direktno u podzemnu garažu, a odatle dalje u prostorije - opisao je jedan očevidac dolazaka posetilaca u zdanje mafijaškog bosa u Šilerovoj.
Za razliku od raskoši i luksuza na svakom koraku u tri zgrade unutar dvorišta, na fotografijama suterena i poluosvetljenog podruma koji su bili još jedan nivo ispod zemlje gotovo da su samo goli zidovi.
Navodno, upravo u ovim prostorijama članovi su planirali kriminalne akcije, a ponekad su im ovi podrumi služili za zatvaranje i mučenje ljudi. Tu se nalazila i prostorija sa spravama za vežbanje koja podseća na teretanu. Iz te prostorije vrata vode u najmračniji deo Šilerove.
Ovaj deo kuće u svom iskazu pominjao je svedok-saradnik Dejan Milenković Bagzi tokom svedočenja o isplati novca od otmice biznismena Milije Babovića.
- Posle svake isplate novac se delio u teretani u Šilerovoj. Svi smo bili tu i sedeli na spratu iznad. Jedan po jedan smo silazili u podrum - ispričao je Bagzi.
U tajne prostorije ispod zemlje može da se dođe i niz merdevine kroz šaht. Sumnja se da su kroz ovaj otvor spuštali ljude prema kojima su "zemunci" želeli da budu posebno brutalni.
Na slici se vidi i zeleni BMW koji je navodno korišćen uglavnom za pratnje potencijalnih žrtava i pripreme teških krivičnih dela.
Koristili su i "jugiće", za koji bi malo ko rekao da su ih zloglasni kriminalci uopšte imali, a zapravo su im služili da zavaraju tragove.
Osuđeni Aleksandar Simović otkrio je tokom iznošenja odbrane da su ih koristili da bi se "neupadljivo kretali po gradu", kao i da su u gepeku jednog od njih krili čitav arsenal oružja.
U kući vođa "zemunskog klana", na zidovima ali i u tri sefa koja su misteriozno nestala uoči rušenja imanja, bila su vredna dela slikara Save Šumanovića, kao i delo jednog od umetnika venecijanskog trija - Ticijana, Tintoreta ili Paola Veronezea, rekao je svojevremeno za Kurir Marko Nicović, bivši šef beogradske policije.