Milorad Ulemek Legija (56), bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO) MUP Srbije, koji je osuđen za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića, u zatvoru pravi pogrebnu opremu i bavi se baštovanstvom.
Milorad Ulemek sa još nekim osuđenicima radi za jedno poznato pogrebno preduzeće iz Požarevca, a taj posao mu je plaćen.
- Legija je radno angažovan na sklapanju venaca za tu pogrebnu firmu, sa kojim je uprava zatvora "Zabela" sklopila ugovor. Taj posao mu ide od ruke pošto se bavi i slikarstvom. On je tokom boravka iza rešetaka završio i obuku za primenu osnovnih likovnih tehnika, a likovnu sekciju takođe može da pohađa svakodnevno. Njemu u posetu, osim porodice, dolazi i profesor slikarstva. Bivši legionar je postao i baštovan, pa tako sa drugim zatvorenicima iz "Alkatraza", u krugu strogo čuvanog zatvora, sređuje travu, cveće i sadnice - otkriva dobro obavešten izvor Informera iz požarevačkog zatvora.
U ovom pogrebnom preduzeću potvrdili su da imaju ugovor sa Zabelom, ali nisu precizirali koje im dekoracije rade zatvorenici, među kojima je i Legija.
Uprave za izvršenje krivičnih sankcija saopštila je prošle godine kako jedan od najpoznatijih srpskih osuđenika provodi vreme u "Alkatrazu".
- Početkom prethodne godine, dobio je posao u zatvoru i u aprilu krenuo na psiho-terapije. Svakoga dana ima mogućnost da boravi van sobe sedam sati i to tri puta dnevno - dva sata napolju, dva sata u teretani, dva sata tokom društveno-sportskih aktivnosti i od kada je postao radno angažovan i u tim aktivnostima provodi dodatnih sat vremena van sobe - rečeno je prošle godine iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.
Tada je otkriveno da Legija vreme van sobe provodi u društvu i druženju sa drugim osuđenicima, u čajnoj kuhinji koju koriste i drugi osuđenici.
- Od aprila prošle godine Ulemek pohađa i specijalizovani program Opšti kognitivno - bihejvioralni program u cilju dodatne psihosocijalne podrške - navedeno je tada.
Pored toga, Legija je napisao dve knjige "Psi rata: Ukrajina, Sirija, Libija", u kojima je, po svemu sudeći, opisao svoj boravak u tim zemljama dok je bio pripadnik Legije stranaca.
On je preko advokata početkom decembra tražio da bude pušten na uslovnu slobodu, navodeći da je odležao polovinu kazne.
- Za vreme izdržavanja kazne - više od 20 godina, Ulemek i Branko Berček su bez ijednog disciplinskog prekršaja, čak učestvuju u svim dostupnim programima resocijalizacije, maksimalno poštuju pravila i osoblje zavoda, neguju porodične odnose, što i sam zavod posebno ističe u svojim izveštajima koje svake dve godine podnosi sudu. Time pokazuju da su sprovedeni programi uspešni i da se isto ponašanje može očekivati i tokom uslovnog otpusta. Te činjenice zakon uzima u obzir. Napominjem da je Ulemek na nedavnom Sajmu knjiga imao preko dvadeset naslova od ukupno 29 knjiga koje je napisao. U pitanju je knjiga "Samuraj 2" i "Psi rata", trilogija Libija, Sirija, Ukrajina - naveo je u zahtevu Legijin advokat Aleksandar Kovačević.
Međutim, Viši sud u Beogradu je pre nekoliko dana odbacio Legijinu molbu za puštanje na uslovni otpust, uz obrazloženje da nije izdržao dve trećine kazne.
Legija se u svom zahtevu pozvao na stari zakon, po kojem je na slobodu mogao da izađe nakon izdržane polovine kazne, odnosno 20 godina zatvora.
Ljubi suprugu bez neprobojnog stakla
Tokom boravka u Alkatrazu, Legija je dva puta stupao u štrajk glađu, 2021. i 2023. godine, tražeći da svoje supruge i decu viđaju bez neprobojnog stakla, kao i pravo na resocijalizaciju i napredovanje tokom izdržavanja kazne, pravo na rad, školovanje, na posetu bliskih lica u posebnim prostorijama i posete drugih osoba, kao i Ustavom garantovano pravo da bude obavešten o razlozima zbog kojih mu se produžava boravak u samici svake dve godine.
Legija je godinama viđao suprugu Aleksandru Ivanović jednom mesečno kroz blindirano staklo, bez ikakvog fizickog kontakta, a novi kućni red u požarevačkom zatvoru "Alkatraz" mu od pre 2020. omogućava neposredan kontakt, pa čak i poljupce!
On je bio prvi stanovnik "Alkatraza", zatvora koji se nalazi unutar zatvora "Zabela" kod Požarevca i u njega je prebačen 9. jula 2010., pod neverovatnim merama obezbeđenja i od tada je tek nekoliko puta u pratnji Žandarmerije izvođen iz ovog prostora, i to kako bi svedočio na suđenjima.
(Kurir.rs/Informer)
VIDEO