Zbog sumnje da su krili imovinu ili davali lažne podatke, Agencija za sprečavanje korupcije prošle godine podnela je 11 krivičnih prijava protiv funkcionera, dok je ove godine, do sada, podneta samo jedna, kazali su juče predstavnici Agencije na panelu pod nazivom "Efikasni modeli komunikacije Agencije i medija".
Iz Agencije navode da su od ove godine obuhvaćeni i pomoćnici ministara, kao i sudije, te da to dovodi do broja od oko 300 funkcionera čija se imovina redovno proverava. Po prijavi ili saznanju, podsećaju, može se sprovesti i vanredna kontrola.
Napominju da su neki funkcioneri izuzeti od obaveze prijavljivanja svoje imovine Agenciji kao što su odbornici gradskih i opštinskih veća i komisija i članovi organizacije javnih preduzeća.
Iz Agencije navode i da je u prethodnih godinu dana podneto oko 120 postupaka zbog nepravilnosti, uključujući preliminarne i konačne izveštaje kada su u pitanju finansijske nepravilnosti od strane političkih subjekata.
Predstavnici Agencije podsetili su da se 9. decembra obeležava Međunarodni dan borbe protiv korupcije, te da će u Domu vojske tog dana biti održana svečana akademija, a da će 2025. godina biti jubilarna, jer će Agencija proslaviti 15 godina rada.
Na jučerašnjem panelu iz Agencije za sprečavanje korupcije govorili su Predrag Knežević, v. d. pomoćnika direktora Sektora za registre, evidencije i proveru imovine, Dušan Jeličić, pomoćnik direktora Sektora za kontrolu finansiranja političkih aktivnosti i kampanja, i Jasmina Ćirković, v. d. pomoćnika direktora Sektora za sukob interesa i kumulaciju funkcija.
Kurir.rs