Nezapamćeni zločin u Novom Sadu, u kom je muškarac osumnjičen da je pre dva dana u naselju Telep ubio majku, samo je jedan u nizu slučajeva porodičnog nasilja, koji su sve monstruozniji. Koji su uzroci, a koje su posledice, i kako preventirati ovu vrstu nasilja?
Porodično nasilje ostavlja trajne posledice ne samo na pojedince, već i na čitavo društvo. Ubistvo 77-godišnje žene u Novom Sadu ponovo je otvorilo Pandorinu kutiju, a građani su zgroženi porastom broja femicida i navode da se problem mora tretirati iz korena.
Nasilje često počinje suptilnom agresijom, koja eskalira ukoliko nema pravovremene reakcije. Traume iz detinjstva, stres i nedostatak edukacije samo pogoršavaju problem, ističu psiholozi.
- Osobe koje su doživele traumu imaju poteškoće sa regulacijom emocija, posebno sa ljutnjom i sa strahom. To ih i te kako može činiti eksplozivnim i sklonim nasilnim reakcijama. Potreba za kontrolom koja se javlja kod nasilnih osoba kada nisu u stanju da iskontrolišu, najčešće svoje partnere, usled nedostatka kapaciteta da prevaziđu tu svoju potrebu oni se koriste nasiljem - rekla je za Kurir Marija Božić, iz Centra za rast i razvoj i prevenciju nasilja.
Porodično nasilje rezultat je niske empatije i zloupotrebe patrijarhalnog modela porodice, naglašavaju sociolozi. Velika greška, kako dodaju, je i što je fokus na posledicama, umesto na uzrocima, a sociolog Vladimir Vasić je rekao nešto više na ovu temu:
- Čak se do te mere ide da se u neki privatnim krugovima legalizuje nasilje nad ženom, jer tobože to tako mora. To niti treba tako niti bilo ko normalan može to da legalizuje. Siromaštvo je samo po sebi devijantna pojava i ono je samo po sebi okidač za nasilne akte, čak i za krivična dela.
Žrtve nasilja često osećaju strah i sramotu, što odlaže prijavu nasilja u proseku do pet godina. Eksperti stoga apeluju da se o nasilju ne ćuti, a psiholog Božić uputila je apel građanima:
- Žrtve nasilja nisu krive za nasilje koje neko čini nad njima i koje doživljavaju i da svakako o tome treba da govore a ne da zataškavaju i guraju pod tepih, jer znamo da to nije prijatna tema, ali je tema o kojoj treba govoriti.
Od 2011.godine u našoj zemlji život je u porodičnom ili partnerskom nasilju izgubilo skoro 410 žena i devojčica. Više od polovine njih ubijeno je u porodičnoj kući ili stanu. Od krucijalne važnosti je na vreme prepoznati znakove agresije i pružiti adekvatnu pomoć pojedincima.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs