Skoro polovina zaposlenih u Srbiji razmišlja o promeni posla, a 21% njih i zaista da otkaz. Sve su ređe firme u kojima se ostaje do penzije. Zaposleni odlaze iz raznih razloga, bolja poslovna ponuda, nedovoljna motivacija ili loši međuljudski odnosi na radnom mestu.
Građani kao najbitnije faktore ističu ugodnu radnu atmosferu, i kvalitetan radi koji služi nekon svrsi, a kako se čini, sada je mnogo češća situacija u kojoj radnici prekidaju saradnju, a ne poslodavci.
Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca rekao je da je broj zaposlenih koji otkazuju svoje ugovore u radu sve veći, a objasnio je i iz kojih razloga se radnici odlučuju na taj potez:
- Uglavnom zbog prelaska kod drugih poslodavaca ili čak jer napuštaju zemlju, idu u zapadnu Evropu gde smatraju da su im bolje mogućnosti za veće zarade, to je direkna posledica situacije da zaista sad imamo tržište rada.
U boljem položaju su zanatlije, pogotovo majstori, kao i visoko obrazovani stručnjaci iz prirodnih nauka, poput IT-a.
- Ništa više za prava radnika nije učinilo to što je porastao broj poslodavaca, a s druge strane smanjio se ukupan broj radne snage u Srbiji. I u takvim delatnostima gde je prilično lako naći novog poslodavca, zapravo u oblastima gde je porasla pregovaračka moć radnika, tamo se ljudi lakše odlučuju da promene svoje radno mesto - objasnio je Aleksandar Stevanović, ekonomista.
Razlozi za otkaz, kako dodaje, sve manje su materijalne prirode, jer je Srbija izašla iz siromaštva, stopa nezaposlenosti sve je niža. Ipak, ono što i dalje ostaje kao gorući problem jesu toksični odnosi na mestu na kom provodite trećinu svog vremena.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs