Grejanje je poskupelo, ali ovo vam može spasiti novčanik! Stručnjaci tvrde da ovaj sistem zagrevanja smanjuje troškove, postoji samo jedan problem
"Ono što niko ne spominje kod toplotnih pumpi to jeste sam sistem održavanja"
Grejna sezona uveliko je u toku, a sa sobom je donela i nova poskupljenja u osam gradova. Toplane su podigle cenu grejanja i do 30 odsto. Toplotne pumpe, koje su uveliko zastupljene u Skandinaviji, u našoj zemlji tek treba da zažive, a njihova popularnost raste zbog visokih energetskih performansi, kao i smanjenih troškova.
- Toplotna pumpa je uređaj koji može energiju da transportuje iz spoljašnje okoline u zgradu ili iz zgrade u spoljašnju okolinu. Samim tim, znači u zimskom periodu može da greje prostor, a u letnjem da ga hladi - objasnio je Aleksandar Savić, elektromehaničar za termičke i rashladne uređaje.
Beogradske elektrane kvadratni metar za grejanje naplaćuju oko 200 dinara, a sa toplotnom pumpom, taj iznos bio bi do tri puta manji. Koristi se energija iz našeg okruženja, vazduha, vode ili zemlje, a ono što je nedostatak je što mora da prođe duži vremenski period kako bi se ušteda osetila u praksi.
- Ono što niko ne spominje kod toplotnih pumpi to jeste sam sistem održavanja. One jesu isplative, ali u sistemu gde nema kvarova, kod nas u Srbiji zavisi da li se kopaju arterski bunari, duboko kopanje ili plitki bunari. U ovom trenutku u našim uslovima one nisu održive - kaže Savić.
Goran Radosavljević, ekonomista u oblasti energetike, kaže da zbog konstantnog poskupljenja energenata i pritiska da se koristi čistija energija u zagrevanju prostora, toplotne pumpe jesu jedan od načina da se smanje troškovi, pa dodaje:
- Nažalost, u prvom trenutku investicije u toplotne pumpe u ekonomskom smislu su zahtevne i verovatno bi država morala da da tu određenu podršku, ali kasnije kroz eksploataciju troškovi su znatno niži, energija je čista i u suštini bi mogli da se smanje troškovi.
Ipak, celokupna investicija za kuću, koja obuhvata sam uređaj, radove i druge troškove, kod nas, ali i u ostatku Evrope košta između 10.000 i 30.000 evra, a na nama je da pronađemo računicu.