Odlazeći američki predsednik Džozef Bajden odobrio je Ukrajini da koristi rakete dugog dometa za napade na ciljeve unutar Rusije, čime se menja dosadašnja politika Vašingtona.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski mesecima traži da se ukinu ograničenja upotrebe raketa dugog dometa ATACMS, čime bi Ukrajini bilo omogućeno da gađa ciljeve na ruskoj teritoriji. Ruski predsednik Vladimir Putin ranije je upozorio Zapad, rekavši da bi to predstavljalo „direktno učešće“ NATO vojnog saveza u ratu u Ukrajini.
Odluka je odgovor na sve veće mešanje Rusije u rat, uključujući angažman severnokorejskih trupa, a Ukrajina se nada da će ovo povećati ravnotežu snaga na terenu. Bajdenova administracija ubrzava vojnu pomoć Ukrajini pre nego što napusti Belu kuću, dok je u SAD-u prisutna zabrinutost da bi njegov naslednik, Donald Tramp, mogao smanjiti podršku Ukrajini.
Na ovu temu za Kurir televiziju govorili su profesor Predrag Marković, istoričar, Stevan Ignjatović, penzionisani kapetan avijacije, Velibor Vukašinović, vojni pilot.
- Sada su ljudi u Americi zbunjeni time što se donosi jedna ovakva odluka, prvi put ikada. Cenu će platiti Ukrajina, oni ne mogu da sruše Rusiju tim reketama, mogu samo da ih čačkaju - rekao je Marković, dok su drugi gosti istakli da čak i da broj ovih raketa nije upitan, one ne mogu da stignu do Moskve.
- Neće Moskva da potone zbog 40 raketa. Toliko je otprilike eksplodiralo u Smederevu. Ma koliko eksploziva bace, Rusi neće predati rat, ne smeju da izgube ni pod koju cenu. Rusija nežno vodi ovaj rat, sa manje razaranja nego Amerikanci u Srbiji 1999. godine - rekao je Marković.
Ignjatović je istakao da nije bitno koliko tona eksploziva oni imaju, već gde će pogoditi, a Marković je dodao da Rusija neće gađati Zapad, ali će zbog ove odluke postati stroža prema Ukrajini.
- Mislim da je ovo narativ radi zastrašivanja. Bajden je danas odbio da potvrdi svoje odobrenje pred novinarima, kao i Nemci i Velika Britanija. Najveći problem je kako te rakete ispaliti - kaže Ignjatović, i objašnjava da pored dosadašnjih neuspešnih pokušaja u ispaljivanju ovakvog oružja, Ukrajini takođe i fale piloti.
On je objasnio i da vojnici Ukrajine nemaju potrebnu obuku kako bi rukovali ovim oružjem, pa bi u ovome morali da imaju stranu podršku iz NATO članica.
- Bajden je rekao da se ove rakete mogu koristiti, ali nije izdao konačnu naredbu, jer zna da bi to bilo objavljivanje rata Rusiji. Te rakete su već upotrebljivane, ali na teritoriji Ukrajine. Zapad ne odobrava napad na Rusiju jer bi to bio svetski rat - kaže Vukašinović.
On je istakao i da bi odgovor Rusije bio razarajući, odnosno nuklearni rat, kao i da postoje tehnologije koje Rusija može iskoristiti da napadne bilo koju državu Zapada koja preduzme ovakve mere.
- To da li je neko bombardovan ili nije je pitanje političke odluke. Bombardovanje u stvarnosti nema neku ulogu, ali to je simbolički gest. Sem atomske bombe, niko ne može toliko da ošteti Rusiju - rekao je Marković.
On je objasnio i da dronovi igraju mnogo veću ulogu u ovom ratu od raketa, jer su u principu nezaustavljivi, dok je raketu uporedio sa topovima iz Prvog svetskog rata.
- Ako odluka bude na snazi, posle 20. januara sledeće godine Tramp će moći da je poništi. Demokratska struja Amerike se sada povezuje i stvara opozicionu partiju uz obećanje da zagorčaju Trampu ovaj mandat - tvrdi Ignjatović.
Marković je istakao da Donald Tramp donosi odluke, kako kaže, "iz utrobe":
- Tramp je čovek koji donosi odluke bez razmišljanja. On preti da će prekinuti finansiranje NATO pakta.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs