subotica

POLOŽENI VENCI NA SPOMENIK "BALADA VEŠANIH" U SUBOTICI: Tragično pogubljeno 15 mladih rodoljuba, antifašista, pre 83 godine (FOTO)

Foto: Kurir.rs/N. H.

Spomenik „Balada vešanih“, vajara Nandora Glida, koji je i sam preživeo strahote koncentracionih logora, podignut je 1967. godine

SUBOTICA - Nakon više od osam decenija, i posle 83 godine od tog tragičnog 18. novembra 1941. godine, položeni su venci na spomenik „Balada vešanih“, u Subotici, pomen za 15 mladih subotičkih rodoljuba, koji su pružili otpor fašizmu. Oni su pogubljeni vešanjem, pred tadašnjim prekim sudom, a među pogubljenima je bila i jedna žena.

Manje je poznato, ali istoričari beleže, da su tada na smrt bile osuđene 24 osobe, ali devetoro ih je u poslednji čas pomilovano, dok su bili u redu za vešanje. Nekadašnji sudija i pesnik iz Subotice, Geza Babijanović, podsetio je da je njegov otac tada bio osuđen na smrt, ali je u poslednjem trenutku pomilovan na oko 20 godina robije.

- Za porodicu je to bilo tragično, a majka je tada nosila mene još nerođenog, dok je otac deportovan u logor Dahau, gde je bio do oslobođenja.

Spomenik „Balada vešanih“, vajara Nandora Glida, koji je i sam preživeo strahote koncentracionih logora, podignut je 1967. godine.

Predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a Aleksandar Toković, položivši venac na spomenik, naglasio je da je svake godine svojim programima SUBNOR obeležio ovaj tragičan događaj, a programom predvideo da se mladim generacijama prenese takva ideja da sloboda nema cenu, i da su je mnogi mladi branili svojim životima.

- Na nama, potomcima tih teških vremena, je da cenimo i podsećamo i mlađe generacije, na te žrtve slobode, koje su fašističke okupacione vlasti osudile na smrt,vešanjem ispred zgrade suda. Da se njihova žrtva ne bi zaboravila, kao i mnoge druge žrtve Drugog svetskog rata, potrebno je u kontinuitetu podsećati i mlađe generacije, da su nam svojim životima doneli slobodu u kojoj živimo, rekao je Toković, u ime SUBNOR-a.

Cveće su položili i učenici Osnovne škole Ivan Goran Kovačić i srednje Politehničke škole, kao i predstavnici Grada, SBO, Jevrejske opštine i više gradskih udruženja. Politikolog Zvonko Stantić uputio je poruku deci, da bi trebalo da razumeju vrednost dobrih odnosa među narodima, jer svi sukobi počinju podizanjem međunacionalnih tenzija.

- Zajedno sa nama starijima, deca bi trebalo da neguju i pamte ove događaje, u kojima su njihovi preci svoje živote dali za slobodu. Iako su najtragičnije bitke Drugog svetskog rata vođene dalje od Subotice, ovaj grad je imao mnogo ratnih žrtava. Nađene su 7032 žrtve, identifikovane, na mestima gde su izgubili živote.

Kurir.rs/N. H.