SAHRANJEN PORTPAROL HEZBOLAHA: "Amerikanci i Izraelci su ga ubili jer je bio velika ličnost"

Profimedia

U Sidonu na jugu Libana danas je sahranjen Mohamed Afif, zvaničnik libanskog proiranskog Hezbolaha zadužen za odnose sa medijima, dan pošto je ubijen u izraelskom udaru iz vazduha u centralnom Bejrutu.

Telo Afifa, uvijeno u žutu zastavu Hezbolaha, nošeno je ulicama grada na ramenima ožalošćenih.

- Otpor je odgovor i konvoji mučenika stvaraju pobedu. Hadž Muhamed Afif je bio velika ličnost u medijima i zato su Izraelci i Amerikanci bili povređeni njegovim glasom. Zato su ga ubili. Ubistvo Hadž Muhameda Afifa i svih mučenika i lidera nas neće odvratiti - rekao je Afifov brat Sadik al Nabulsi na sahrani.

Afif je ubijen u napadu na centralni Bejrut, prvi za nešto više od mesec dana.

U tom napadu je ubijeno još troje ljudi, pokazuju podaci Ministarstva zdravlja Libana.

Ubijeni Afif je bio istaknuti portparol Hezbolaha, posebno tokom nedavne eskalacije napetosti s Izraelom.

U danima koji su prethodili ubistvu on je držao konferenciju za novinare u južnim bejrutskim predgrađima, gde je objavio da je Hezbolah spreman za dug rat i porekao tvrdnje da je ta organizacija izgubila svoje raketne sposobnosti.

U međuvremenu je jedan libanski ministar blizak Hezbolahu najavio da će Liban preneti SAD da je pozitivna pozicija te zemlje u odnosu na predlog o prekidu vatre, koji ima američku podršku.

Administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena pokušava da zaustavi rat Izraela i ekstremističkog Hezbolaha.

Očekuje se da će se sutra Nabih Beri, predsednik Parlamenta Libana, saveznik Hezbolaha, koji pregovora za ekstremiste, sastati s američkim izaslanikom Amosom Hohštajnom u Bejrutu.

Ministar rada Mustafa Bajram se danas sastao sa Berijem i rekao da je funkcija Hezbolaha da osigura da agresija Izraela ne uspe u postizanju ciljeva, a da se pregovori prepuštaju državi i vladi.

Zapadni diplomata upoznat sa pregovorima izjavio je za Asošiejted pres da postoji utisak "opreznog optimizma".

Cilj je da se ponovo uspostavi tampon zona na jugu Libana kao što je to učinjeno posle rata Izraela i Hezbolaha 2006. godine.

Izrael navodno traži garancije da može da nastavi da deluje vojno protiv Hezbolaha ako je potrebno, što Libanci po svoj prilici neće prihvatiti.

(Beta)