"GLEDAM SNIMAK I SHVATAM DA JE ONA TAD UMIRALA..." Ćerka Merima Njegomir o poslednjim danima pevačice: Danas je tačno tri godine kako nas je napustila

Ljubica se prisetila poslednjih dana života njene majke

Damir Dervišagić, Nemanja Nikolić

Merima Njegomir preminula je na današnji dan, 20. novembra 2021. godine nakon kraće bolesti.

Merima je izgubila životnu bitku u 63. godini, i sahranjena je u Aleji zaslužnih građana. Njena ćerka, Ljubica Njegomir govorila je o poslednjim Meriminim danima.

- Naletela sam na jedan snimak iz Soko Banje. Tada je imala solistički koncert. Kakva je to bila snaga. Slušala sam je i pošto je znam čula sam da u refrenima podrhtava. Što kod nje nikada nije moglo da se desi. To je bio avgust i gledam taj snimak i pomislim, pa ona je tada umirala. Ona je bila u toj termalnoj fazi za koju mi nismo znali - pričala je Ljubica i dodala:

Printscreen 

- Zvala me je posle tog koncerta i rekla nije mi dobro ne znam kako ću da vozim. Pitala sam je što mi nije rekla da je vozim, a ona je samo odgovorila ma moći ću. Što znači da je ona i vozila iz te Soko Banje. Ona je živela sa svim tim nadljudskim bolovima. Ja više nemam taj luksuz da mi nešto bude teško i da kukam, jer bilo bi sramota - otkrila je svojevremeno njena ćerka.

Merima Njegomir je rođena 1953. godine u Zemunu. Odrastala je u doba kada pevanje i nije bilo neko poželjno i društveno priznato zanimanje.

Damir Dervišagić 

- Moja majka je prelepo pevala, od majke sam nasledila emociju, od mame sam dobila podršku da se bavim pevanjem. Od majke sam nasledila i svetost materinstva. Da su svi u Srbiji kao ja (četvoro dece), ne bi imali problem bele kuge - govorila je legendarna Merima.

- Otac je bio izričito protiv da se bavim pevanjem, smatrao je da ko ode u pevače kad-tad postaje sramota porodice. Odrastala sam kao dete razvedenih roditelja, što je od mene, izgleda, napravilo jaku ženu. Kod mene nije važilo ono - ako sam se ja mučio, ne moraju deca. Svako treba da prođe svoj put i ostavi svoj trag.

Merima je počela da peva u kafani,, a kada se pročulo za njen moćni glas, prozvali su je "Ženski Cune".

- Imala sam tu sreću da mi upravo Cune bude gost na mom prvom solističkom koncertu u Domu sindikata. Cune mi je bio velika podrška, jedan od prvih uzora, i u kafani i na radiju. Kada se danas kaže kafana, to ima uglavnom negativnu konotaciju: pevaljka u krilo, srča do kolena, dim koji se seče na kriške.

Merima Njegomir dobitnica je velikog broja priznanja, među kojima su: Vukova nagrada za doprinos srpskoj kulturi (jedina od pevača narodne muzike), Zlatna značka Kulturno-prosvetne zajednice i Zlatni mikrofon Radio Beograda, kao i preko dvadeset nagrada na brojnim muzičkim festivalima.

Kurir.rs/ Alo/ M.J.