Gradić na Drini od jedva 10.000 stanovnika, a kirija je 300 evra! Studenti ga obožavaju, dolaze čak iz Amerike, Indije, Rusije, Velike Britanije...
Medicinski fakultet u Foči već neko vrijeme je pravi magnet za strane studente koji su u ovu malu opštinu uneli multikulturalnost, ali i pogurali ekonomski napredak cele zajednice, naročito tržište nekretnina jer je velika potražnja za stanovima ubrzala gradnju i napumpala cene najma koje uveliko premašuju 600 maraka iliti 300 evra.
Ovaj gradić smešten podno Maglića trenutno je privremeni dom za 450 studenata koji dolaze iz 29 zemalja, od Indije, preko Bangladeša, Malezije, Japana, Filipina, Sirije, Libije, Tunisa, Egipta, Nigerije, Gane, Turske, Grčke, Hrvatske, Slovenije, Austrije, Nemačke, Francuske, Švajcarske, Velike Britanije, Rusije pa sve do Amerike. U Foču su stigli sa željom da postanu vrhunski lekari, a tamošnji Medicinski fakultet, koji je osnovan pod krovom Univerziteta u Istočnom Sarajevu, izabrali su zbog kvaliteta, ali i izuzetno pristupačne cene studija u odnosu na druge svetske visokoškolske ustanove.
Sve je počelo prije pet godina, kada je fočanski Medicinski fakultet, prvi u Bosni i Hercegovini, odnosno Republici Srpskoj, odvažno pokrenuo studije na engleskom jeziku otvorivši vrata mladima iz sveta. Ovaj potez doneo je niz pozitivnih promena samom fakultetu, ali i lokalnoj zajednici.
Vlasnik fočanske picerije "Mocart" Zoran Kunarac priča za "Glas" da opština već tri decenije, koliko radi Medicinski fakultet, praktično opstaje i živi na račun studenata.
- Sve što se pozitivno dešava u Foči, koja je poprilično nerazvijena sredina, tiče se studenata, kako domaćih, tako i onih stranih, čiji je masovniji priliv podigao cene stanova za najam. Kirija u gradu od svega 10.000 stanovnika u proseku iznosi oko 300 evra. Zbog velike potražnje mnogi stanodavci naplaćuju i više sume. Podižu se nove zgrade, najmanje pet trenutno, grade apartmani i sve se to dešava zbog tih studenata, oni su stub razvoja Foče. Oni ovde moraju da spavaju, jedu, piju, oblače se, šišaju. Podižu standard fakulteta, ali i cele opštine - priča Kunarac.
Da je masovni dolazak stranaca razvojna šansa, ali i vrhunska reklama za sve prirodne lepote kojima obiluje ova lokalna zajednica, smatra direktorka Turističke organizacije Foča Spomenka Popadić.
- Turizam u Foči je već neko vreme u ekspanziji i sigurno da su strani studenti tome doprineli. Mi smo dobri domaćini, širokogrudi, što su inostrani studenti prepoznali. U gradu je sve više registrovanih apartmana za smeštaj, a mi tokom godine organizujemo izlete isključivo za strane studente. Vodimo ih na naše poznate destinacije, oduševljeni su i žele da se vrate. To je za nas ogroman plus, najbolja reklama, jer sve fotografišu, dele na društvenim mrežama - kazuje Popadićeva.
Da su stranci doprineli procvatu lokalne zajednice, priča i dekan Medicinskog fakulteta u Foči Dejan Bokonjić.
- Ove godine smo primili oko 130 stranih studenata, a ukupno ih je 450, s tim da u Foči studira 2.200 mladih. To je veliki broj i sigurno da lokalnim preduzetnicima donosi mogućnost veće zarade. Ugostiteljski objekti, kao i trgovački marketi, ma svi bolje posluju.
On se nada da će na proleće početi i gradnja novog paviljona Studentskog centra "Boriša Starović" u Foči, čime će biti obezbeđeno dodatnih 380 smeštajnih jedinica za studente.
- Savet ministara BiH je pre nekoliko dana utvrdio predlog sporazuma o zajmu između Saudijskog fonda za razvoj i BiH. Dugo smo čekali na to. Paviljon je od velikog značaja s obzirom na to da svake godine bez kreveta u domu ostane oko 120 domaćih studenata, što će automatski povećati ponudu i za strane studente koji sada sobu u privatnom smeštaju plaćaju 150 - 200 evra, a pre pet godina cena je bila 150 KM (75 evra) - kazao je Bokonjić.
Kurir/Glas Srpske/A.M.