Na ovaj način se Windows i macOS sistemi žrtava inficiraju malverima koje sajber kriminalci koriste za krađu lozinki i novčanika za kriptovalute sa zaraženih uređaja.
Lumma Stealer je Windows malver, a AMOS je za macOS, ali oba kradu novčanike za kriptovalute, kolačiće, lozinke, kreditne kartice i istoriju pretraživanja iz Google Chromea, Microsoft Edgea, Mozilla Firefoxa i drugih Chromium pretraživača.
Ovi podaci se prikupljaju u arhivu i šalju nazad napadačima, koji mogu da koriste ove ukradene podatke za nove napade ili da ih prodaju na hakerskim sajtovima.
Lažna AI aplikacija koja se koristi kao mamac je aplikacija pod nazivom EditProAI koja se promoviše u rezultatima pretrage i putem oglasa na X-u. Neki od ovih oglasa sadrže lažne video snimke političara, kao što su Bajden i Tramp koji zajedno uživaju u sladoledu.
Kada kliknete na slike, bićete odvedeni na jedan od dva veb sajta - editproai[.]pro i editproai[.]org za aplikaciju EditProAI koji su napravljeni da bi inficirali uređaje posetilaca malverima Lumma Stealer i AMOS. Ovi sajtovi su dizajnirani da izgledaju verodostojno i profesionalno.
Klikom na link „Preuzmi odmah“ preuzeće se fajlovi sa malverima za koje žrtve veruju da su aplikacija EditProAI. Fajl za Windows je „Edit-ProAI-Setup-newest_release.exe“ a za macOS „EditProAi_v.4.36.dmg“.
Windows malver je digitalno potpisan pomoću ukradenog sertifikata sa Softwareok.com, legitimnog programera besplatnog softvera.
Malver šalje ukradene podatke na server koji se nalazi na „proai[.]club/panelgood/“, odakle napadači mogu da ih preuzmu, kaže istraživač g0njxa koji je otkrio ovu kampanju.
Korisnici koji su već instalirali lažnu aplikaciju su u značajnom riziku, pa im se savetuje da promene lozinke za sve sajtove koje posećuju, kao i da omoguće višefaktorsku autentifikaciju za osetljive naloge, kao što su email nalozi, onlajn bankarstvo i platforme za kriptovalute.
I na kraju, budite oprezni kada preuzimate softver, posebno iz nepoznatih izvora.
Izvor: Informacija/Kurir/Darko Mulic