Od njega je ostao samo jedan zub koji je sada ukraden: Patrisa Lumumbu surovo ubili i raskomadali mu telo, nestao je i njegov poslednji ostatak
Provalom u mauzolej bivšeg premijera Lumumbe, u glavnom gradu Konga razbijena su staklena vrata i kovčeg u kojem se nalaze jedini trajni ostaci lidera nezavisnosti, javila je novinska agencija Konga ACP.
Zub nekadašnjeg premijera Konga Patrisa Lumumbe ukraden je iz njegovog mauzoleja u Kinšasi. Zub se nalazio u belgijskom muzeju i vraćen u zemlju 2022. godine, a najverovatnije je ukraden u ponedeljak, prenosi Politiko.
Provalom u mauzolej bivšeg premijera Lumumbe, u glavnom gradu Konga razbijena su staklena vrata i kovčeg u kojem se nalaze jedini trajni ostaci lidera nezavisnosti, javila je novinska agencija Konga ACP.
Patris Lumumba ubijen je 17. januara 1961. godine uz podršku Belgije koja je gospodarila Kongom do 1960. godine. Pre streljanja Patris je butalno preučen i mučen. Naredbu za ubistvo Lumumbe dao je samoproglašeni predsednik Katange, kongoanske republike koja je jednostrano proglasila nezavisnost, i belgijska marioneta Moiz Čombe. Egzekucija je izvršena uz prisustvo belgijskih oficira.
Sledećeg jutra, po naređenju katanganskog ministra unutrašnjih poslova koji je želeo da tela nestanu i tako spreči postojanje groba, belgijski žandarmerijski oficir i njegov tim iskopali su i raskomadali leš i rastvorili ga u sumpornoj kiselini dok su kosti bile samlevene i rasute.
Belgijski policijski komesar Žerar Sote, koji je nadgledao i učestvovao u uništenju posmrtnih ostataka Lumumbe, kasnije je priznao da je uzeo njegov zub. Govorio je i o drugom zubu i dva prsta odstranjena sa leša, ali oni nikad nisu pronađeni. Soteov impuls da strpa u džep delove tela je na neki način tradicija evropskih kolonijalnih zvaničnika koji su decenijama nosili kući delove posmrtnih ostataka crnih Afrikanaca kao jezive suvenire. Ovakav neljudski postupak je i vrhunac poniženja čoveka kog je Belgija smatrala neprijateljem.
U ubistvo Lumumbe bile su umešane i SAD i Velika Britanija. Sote, koji se pojavio u dokumentarcu 1999. godine, opisao je zub i prste koje je uzeo kao neku vrstu „ljudskog trofeja". Godine 2020, 30. juna, Lumumbina ćerka Juliana uputila je direktan poziv pismom kralju Filipu od Belgije, tražeći povratak „relikvija Patrisa Emerija Lumumbe na tlo njegovih predaka", opisujući svog oca kao „heroja bez groba". U pismu je upitala kralja: „Zašto su, nakon njegovog strašnog ubistva, Lumumbini ostaci osuđeni da zauvek lutaju bez groba koji bi im obezbedio večni mir?"
Septembra 2020. godine, belgijski sudija je presudio da se Lumumbini ostaci – koji su tada uključivali samo jedan zlatni zub (jer je Žerar Sote navodno izgubio drugi zub između 1999. i 2020. godine) – moraju vratiti njegovoj porodici.
20. juna, Lumumbina deca su primila ostatke svog oca tokom ceremonije u Egmont palati u Briselu. Belgijski premijer, Aleksander De Kro, izvinio se u ime belgijske vlade zbog uloge svoje zemlje u Lumumbinom ubistvu: „S moje strane, želeo bih da se izvinim ovde, u prisustvu njegove porodice, zbog načina na koji je belgijska vlada uticala na odluku o okončanju života prvog premijera zemlje." Dodao je: „Čovek je ubijen zbog svojih političkih uverenja, svojih reči, svojih ideala."
Lumumbino konačno počivalište je u posebnom mauzoleju u Kinšasi. Vlada Demokratske Republike Kongo proglasila je tri dana nacionalne žalosti. Njegovi ostaci su položeni u zemlju 30. juna 2022. godine, pa se sahrana poklopila sa 61. godišnjicom Lumumbinog slavnog govora na dan nezavisnosti, govora kojim je sebi potpisao smrtnu presudu. Lumumba je tada izjavio:
„Za ovu nezavisnost Konga, iako je danas proglašena sporazumom sa Belgijom, prijateljskom zemljom, sa kojom smo na ravnoj osnovi, nijedan građanin Konga ne može zaboraviti da je ona osvojena borbom, svakodnevnom borbom, vatrenom i idealističkom borbom, borbom u kojoj nismo bili pošteđeni ni nepravde ni patnje i za koju smo dali svoju snagu i svoju krv. Ponosni smo na ovu borbu, na suze, na vatru i krv, do dubine našeg bića, jer je to bila plemenita i pravedna borba, neophodna da se stane na kraj ponižavajućem ropstvu koje nam je nametnuto silom“.
Evropske elite bile su šokirane oštrinom Lumumbinog govora. Zapadni mediji su ga kritikovali, a američki časopis „Time" je karakterisao njegov govor kao „zlu nameru“. Nikad se pre crni Afrikanac nije usudio da tako govori pred Evropljanima.
Na demonstracijama u Beogradu povodom ubistva Patrisa Lumumbe učestvovali su i mnogi studenti iz Konga i drugih afričkih zemalja kojih je prestonica bila puna. Jedan mladi student po imenu Šarl Buabe, uzviknuo je: „Mi želimo da pokažemo svetskoj javnosti da svi afrički studenti koji su se ovde okupili izražavaju podršku Patrisu Lumumbi, jer je on jedini bio dostojan da vodi narod Konga. Imperijalisti moraju da odu iz Konga."
Svoj glas protesta su na ovom skupu izrazili i akademci iz Sudana i Alžira. Jedan sudanski student rekao je: „Ako su ubili jednog Lumumbu, neka ne zaborave da u Africi žive milioni i milioni Lumumbi i da njegovom smrću ne mogu da spreče kretanje afričkih naroda ka njihovom cilju."
Ministarstvo kulture Konga nazvalo je krađu zuba vandalizmom i „neprihvatljivim činom” i obećalo da će preduzeti „čvrste mere” da kazni odgovorne i da se mauzolej što pre obnovi.
(Kurir.rs/M.F.)
Demonstracije u Izraelu: