UDARNA PESNICA: Strani univerziteti

Gotovo je nestvarno šta sve slušamo i čitamo ovih dana kada je u pitanju tematika za potencijalno izglasavanje novog zakona o visokom obrazovanju. Digla se neverovatna prašina zato što će se stranim univerzitetima omogućiti da dođu u Srbiju, što je samo po sebi užasno licemerje.

Vladimir Đukanović

21.11.2024.

Marina Lopičić

Inače, neko sam ko se odavno zalaže da se stranim univerzitetima i fakultetima omogući da dođu u Srbiju, odnosno da se kao država potrudimo i da sve učinimo da prestižni univerziteti otvore svoje ispostave u Srbiji. Zapravo, mi decenijama unazad imamo ozbiljan problem s visokim školstvom, jer imamo tzv. naučnu elitu koja je učaurena u neki sistem zaostao iz socijalističkog perioda, kojoj je u toj čauri izuzetno lepo jer se primaju dobre plate, dobijaju zvanja, beneficije, ljubomorno se čuvaju katedre i ne dozvoljava se nikom napredovanje kako mladi ne bi ugrozili nečije pozicije, drži se položaj, a naučni doprinos koji se daje državi je apsolutno nikakav.


Kvalitet studija iz godina u godinu je sve gori, predavanja neinventivna, modernizacija programa ne postoji. Osim piskaranja za kojekakve naučne časopise i zbornike, čisto radi referenci koje služe za dalje karijerno napredovanje, naša tzv. naučna elita mahom ne radi ama baš ništa. Čak i te zbornike i naučne časopise u kojima pišu te radove, osim uredništva, niko živ ne čita. Posle se čudimo zašto nam mladi sve više odlaze na privatne fakultete, gde je inače kriterijum još gori, ali nude kud i kamo moderniji pristup učenju, što inače danas najviše zanima mladog čoveka. No, što se tiče tih privatnih fakulteta, koji su počeli za vreme dosovske vlasti da niču kao pečurke posle kiše jer je to bio put da im neškolovani kadrovi na brzinu steknu diplomu, neki drugi put.


Taj vašar da se sve i svašta naziva fakultetom mora da se preseče. Otuda je izgleda najveća smetnja što bi neki prestižni strani univerzitet mogao da dođe u Srbiju. To ujedno znači manje studenata za neke naše državne fakultete, jer će učaureni profesori morati da se trgnu oko kvaliteta i modernizacije studijskih programa, ali biće to i ozbiljan udar za kojekakve privatne fakultete, jer će po prirodi stvari studenti birati ono što im nudi kvalitetno obrazovanje, s obzirom na to da je realno očekivati da će prestižni strani fakulteti podići kvalitet studija.
Na kraju, da se ne lažemo, gro mladih ljudi nam zbog kvaliteta studija i prestiža odlazi iz Srbije da bi studirali na zapadnim fakultetima. Ovo je prilika da nam deca ne odlaze, nego da ostanu u Srbiji. Naravno, moramo mnogo da radimo i da dokažemo da smo zemlja koja je kadra da dovede neki prestižni zapadni univerzitet u Srbiju. Nebitno, čak i ruski ili kineski, jer oni pružaju izuzetan kvalitet studija. Imamo ozbiljan potencijal, imamo darovitu decu, a ovo nam je šansa veka da dobijemo na kvalitetu obrazovanja i da na taj način konačno pobegnemo od sumanutih višedecenijskih zabluda da je najbolji način učenja onaj koji je bio šezdesetih ili sedamdesetih godina prošlog veka.


Moramo da se suočimo sa činjenicom da su sankcije ubile našu nauku, jer profesori nam nisu mrdnuli iz Srbije, nisu se usavršavali i generacije profesorskog kadra su stagnirale. Do danas se ljudski nismo oporavili i ovo može da nam bude šansa koju moramo da iskoristimo. Uostalom, konkurencija je nešto što podiže kvalitet. Otuda, puna podrška dolasku stranih fakulteta u Srbiju.