PRONAĐENA MUMIJA STARA 35.000 GODINA U SIBIRU! Mladunče velikog grabljivca ima široke šape, male uši, ali velika usta i snažan vrat!! (FOTO)
Pronađena mumija mladunčeta sabljastog tigra u Sibiru, stara 35.000 godina
Istraživači su pronašli skoro savršeno očuvanu mumiju mladunčeta sabljastog tigra staru 35.000 godina u u sibirskom permafrostu u Jakutiji 2020, a studija objavljena prošle nedelje u žurnalu “Naučni izveštaji" pokazuje da je ono bilo staro svega tri nedelje kad je umrlo. Uzrok njegove smrti je nepoznat.
Mačke sabljastih zuba - poznate i kao sabljaste mačke ili sabljasti tigrovi - bile su grupa predatorskih sisara poznatih po svojim izduženim, sabljastim očnjacima.
Izumrle su otprilike u isto vreme kad i mnogi drugi veliki sisari krajem poslednjeg ledenog doba - pre oko 12.000 godina - verovatno usled kombinacije klimatskih promena i ljudskih aktivnosti.
Kako je izgledalo mladunče?
Mladunče je i dalje imalo svoje brkove i kandže kad je izvučeno iz permafrosta i bilo je prekriveno slojem "kratkog, gustog, mekog, tamnobraon krzna". Dlaka mu je bila dužine oko 20-30 mm, rekli su istraživači.
Sačuvano očuvani ostaci pružaju naučnicima jedinstvenu priliku da prouče izumrlu vrstu.
- Prvi put u istoriji paleontologije proučavan je izgled izumrlog sisara koji nema analoga u modernoj fauni - naveli su autori istraživanja. Sabljaste mačke iz roda Homotherium su poznate po svojim ogromnim zubima koji su virili iz njihovih usta i kojima su hvatali i ubijali plen.
Radiokarbonskim datiranjem krzna mladunčeta utvrđeno je da je bilo zakopano najmanje 35.000 godina. Ovo je prvi put da su naučnici uspeli da opišu fizičke karakteristike - poput teksture krzna, mišićne mase i oblika njuške ove vrste, Homotherium latidens, piše Npr.org.
Zanimljive razlike sa mladunčetom današnjeg lava
Fosili "sabljastih tigrova" nađeni su u Americi, Africi i Evroaziji. Kad su pregledali mumificirano mladunče, naučnici su otkrili neke zanimljive razlike između mačeta i današnjeg mladunčeta lava, posebno što se tiče njihovih šapa.
Naime, mladunče mačke sabljastih zuba imalo je šire šape, ali bez karpalnih jastučića, zgloba koji pomaže savremenim mačkama da apsorbuju šok, kako navodi "Lajv sajens".
Naučnici pretpostavljaju da su ove adaptacije pomogle drevnim mačkama da sa lakoćom hodaju po debelom snegu.
U radu se takođe navodi da je mladunče imalo velik vratni deo i neobičan oblik njuške. Drevno mače je imalo male uši, ali veliki otvor usta i izdužene prednje udove.
Vunasti mamut sa rogom i mumificirani vuk
Kako navodi Npr.org, ovo nije prvi put da je dobro očuvani sisar nađen u Sibiru. U avgustu su tamošnji rudari objavili da su iskopali vunastog mamuta koji je i dalje imao rog na svom telu.
A dva meseca pre toga su naučnici objavili da su završili nekropsiju potpuno mumificiranog vuka, takođe iz poslednjeg ledenog doba, koji je nađen u sibirskom permafrostu.
Hladni, suvi uslovi čine ovo područje idealnim mestom za pronalaženje netaknutih fosila iz drevnih vremena. Suvi vazduh dehidrira meko tkivo životinja dok ledene temperature stvaraju savršenu vremensku kapsulu koju naučnici mogu da pronađu vekovima kasnije.
(Kurir.rs/Blic.rs/Preneo: V.M.)
Pogledajte mumiju u Beogradu: