Potraga za odbeglom "kriptokraljicom" Rujom Ignatovom, traženom zbog učešća u jednoj od najvećih prevara na svetu, prebacila se u južnoafričku prestonicu Kejp Taun, gde nemački istražitelji slede tragove koji vode u luksuzno predgrađe.
To je objavio britanski Tajms koje navodi da je to predgrađe postalo magnet za strane kriminalce.
Jedina žena na FBI listi deset najtraženijih osoba
Ignatova, Bugarka i jedina žena na FBI listi deset najtraženijih osoba, optužena je za prevaru više miliona investitora u iznosu od 4,5 milijardi dolara preko OneCoin, lažne sheme kriptovalute. Nakon što je nestala u oktobru 2017, šuškalo se da su Ignatovu ubili i raskomadali bivši suradnici iz bugarskog podzemlja i da su bacili njeno telo u Jonsko more.
Nemački istražitelji sada veruju da se ona možda skriva u jednom od najekskluzivnijih naselja Južnoafričke Republike.
"Radimo uz hipotezu da je Ruža Ignatova još uvek živa", izjavila je Sabine Desel iz Državne kancelarije za kriminalistička istraživanja (LKA) pokrajine Severna Rajna-Vestfalija u novom dokumentarcu o velikoj prevari.
LKA vodi nemačku istragu o Ignatovoj, koja je i dalje u bekstu, dok su njeni saradnici, uključujući Sebastijana Grinvuda, britanskog suosnivača OneCoin, osuđeni ili priznali krivicu i dobili dugotrajne zatvorske kazne. Špekulacije o njenoj sudbini i fascinacija harizmom vođe sekte, kojom je prevarila milione ljudi, poslužile su kao inspiracija za razne knjige, podkaste i filmove.
Nagrada za hapšenje - pet miliona dolara
FBI je nedavno povećao nagradu za njeno hapšenje na pet miliona dolara i objavio da se verovatno podvrgla plastičnim operacijama za promenu izgleda.
Istražitelji nisu sigurni u njenu trenutnu lokaciju, izjavila je Desel u dokumentarcu "Kriptokraljica" (Die Kryptoqueen), prikazanom na nemačkom javnom servisu WDR, ali su naglasili da čvrsti tragovi vode do Kejp Tauna.
U mesecima nakon što je poslednji put viđena kako se ukrcava na let iz Bugarske za Atinu, njen brat Konstantin, koji je preuzeo posao, proveo je duže vreme u Kejp Taunu, što je dovelo do nagađanja da je bio tamo kako bi primio uputstva od sestre.
Njegove posete najpoznatijim lokacijama u gradu iz tog razdoblja još uvek su vidljivi na njegovom Instagram profilu. Konstantin je kasnije odslužio tri godine u američkom zatvoru, nakon što je sarađivao u istrazi FBI. Tiokom ispitivanja rekao je istražiteljima da je njegova sestra pobegla sa 601 milionom evra novca investitora - što je dovoljno za finansiranje lažnih identiteta i plastične operacije, kao i podmićivanje zvaničnika tokom bekstva.
Viđena u "maloj Bugarskoj" izvan Kejp Tauna
Postoje navodi o viđanju Ruže Ignatove u visoko obezbeđenoj četvrti izvan Kejp Tauna koja je tokom aparthejda bila rezervisana isključivo za etablirane bele porodice, ali sve više privlači novo bugarsko bogatstvo u svoja diskretna i čuvana imanja.
Vesti o nemačkoj istrazi podstakle su novi interes za ubistvo begunca s Interpolove liste, Bugarina Krasimira "Kara" Kamenova, koji je prošle godine ubijen sa suprugom i još dvoje Bugara u njihovom domu u Konstantiji. Tada su se u Južnoafričkoj Republici pojavile neutemeljene špekulacije da je Ignatova bila među ubijenima.
Biro za istraživačko novinarstvo i podatke iz Bugarske kasnije je otkrio da je Kamenov bio njihov izvor za policijske izveeštaje o navodnom ubistvu Ignatove. Kako su naveli, on je pre svoje smrti trebalo da pruži dodatne informacije američkim istražiteljima.
Incident nije bio prvi koji je narušio lokalni mir i bacio nezgodno svetlo na bogatu četvrt južnoafričke prestonice. Pre dve decenije vila ser Marka Tačera - sina bivše britanske premijerke Margaret Tačer - korišćena je za planiranje neuspešnog državnog udara u Ekvatorijalnoj Gvineji, zbog čega je Tačer bio osuđen.
Od tada su avenije prepune drveća u Konstantiji postale središte organizovanog kriminala, koji cveta u zemlji s oslabljenim pravosudnim sistemom i ukorenjenom korupcijom. Kako piše Tajms, nije neobično videti decu istočnoevropskih porodica uz telohranitelje koji ih dovoze u najelitnije škole Kejp Tauna.
Egzekucije lako i jeftino naručiti
"Međunarodni kriminalci mogu da se udruže sa lokalnim gangsterima, čime dobijaju pristup već uspostavljenim mrežama bandi," izjavila je Kerin Doli, autorka knjige "Sukob kartela: Razotkrivanje globalnih kraljeva droge koji opsedaju Južnu Afriku" (Clash of the Cartels: Unmasking the Global Drug Kingpins Stalking South Africa), u kojoj piše o bugarskim mafijašima u Kejp Taunu.
Egzekucija Kamenova i njegove porodice mogla je da bude lako i jeftino naručena u Južnoafričkoj Republici. Angelo Dimov, Bugarin koji je dvaput bio hapšen zbog kloniranja bankovnih kartica, sa suprugom je ubijen 2018. godine - na isti način.
Počinioci zločina u zemlji mogu računati na visok nivo nekažnjivosti, čak i za teška krivična dela. Nedavno istraživanje "Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala" pokazalo je da je samo u 2022. godini u Južnoafričkoj Republici zabeleženo 141 plaćeno ubistvo.
Istraga američke porezke službe (IRS) i FBI tvrdi da je Ignatova organizovala svoju zaštitu uz pomoć bugarske mafije, koja joj je pomogla da izbegne hapšenje. Dokumenti otkriveni u nedavnom BBC dokumentarcu navode da joj je navodni šef podzemlja, Hristoforos Nikos Amanatidis, poznatiji kao Taki, pružio pomoć koristeći mrežu OneCoin za pranje prihoda od svojih kriminalnih aktivnosti.
Iako Amanatidis nikada nije osuđen za krivična dela, sumnja da je unosan krijumčar droge i vođa organizovane kriminalne grupe.