U novosadskim vrtićima već godinama je praksa da se za vodu koriste jednokratne plastične čaše. Ovo ekološki nepraktično rešenje mame iz udruženja "Rezzon" smatraju i zdravstveno neprihvatljivim, ističući da se svakog meseca u vrtićima Radosnog detinjstva potroši oko pola miliona plastičnih čaša.
Zabrinute zbog štetnog uticaje jednokratnih plastičnih čaša koje se koriste u novosadskim vrtićima, mame okupljene u udruženju "Rezzon" pokrenule su inicijativu pod nazivom "Da plastična čaša ne bude naša". Prema njihovim procenama, svako dete u vrtiću u proseku potroši tri plastične čaše dnevno.
Ivana Ostojić, pokretač inicijative, na ovu temu rekla je sledeće:
- To je ono što je pokazala naša anketa, koju smo pokrenuli još krajem prošle godine. Do sada je popunilo 300 roditelja i oko 50 vaspitača. Anketa kaže da dnevno jedno dete potroši u proseku 3 čaše. Kada uzmemo prosek od 65%, što je prosek koliko prosečno dece boravi u vrtićima i broj radnih dana, dolazimo od cifre od oko pola miliona jednokratnih plastičnih časa mesečno, tako da je to samo po sebi jedan poražavajući podatak.
- Osim ekološkog problema, mame su zabrinute zbog štetnosti mikroplastike po zdravlje dece.
Svakako ne treba zanemariti ni uticaj mikroplastike na životnu sredinu, smatra Prof. dr Aleksandra Tubić, Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine, sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu:
- Mikroplastika predstavlja danas aktuelnu temu za brojne istraživače, donosioce odluka i industriju, pa i za nas kao građane. Ono što mogu da kažem jeste da je u poslednjih desetak godina postala tema broj jedan, upravo zbog veoma štetnog uticaja na živi svet i životnu sredinu, na kvalitet vode, vazduha i zemljišta. Potiče zapravo iz našeg neadekvatnog ponašanja prema otpadu, odnosno najčešće neadekvatnog upravljanja otpadom, danas je toliko raširen problem da svuda u svetu, pa i na mestima gde nema ljudske aktivnosti detektovana je mikroplastika.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
POGLEDAJTE ČEMU SLUŽI PLASTIKA SA UNUTRAŠNJE STRANE ADAPTIRANOG MLEKA: