SPECIJALISTA ZA BEZBEDNOST TVRDI: U naredna dva meseca očekujem eskalaciju sukoba u Ukrajini! Rusima će onda postati mete ove 3 stvari
Ukrajina je danas zatvorila parlament iz bezbednosnih razloga, dan nakon ruskog napada novom hipersoničnom balističkom raketom na vojne objekte u Dnjepropetrovsku. Da li će Rusija nastaviti napade hipersoničnim balističkim raketama? Moskva je objavila zatvaranje dela vazdušnog prostora zbog testiranja raketa, privremeno su obustavljeni letovi u Sankt Peterburgu.To je sinoć objavio Kijev post na zvaničnom nalogu na društvenoj mreži X, pozivajući se na ruske medije. S druge strane da li je američki predsednik Bajden "bombaš samoubica", kako ga je nazvao Lari Džonson bivši analitičar CIE i zvaničnik Stejt departmenta u intervjuu za Raša Tudej.
Ovim povodom u emisiji Puls Srbije gostovali su Ivan Miletić , stručnjak za odbranu i bezbednost, Vladan Glišić, advokat, prof.dr Svetislav Lutovac, specijalista za bezbednost i kontraterorizam i prof.dr Stevica Deđanski, predsednik Centra za razvoj međunarodne saradnje i politički analitičar.
Voditeljka je najpre postavila pitanje gospodinu Miletiću da li će rakete biti faktor koji će okončati ovaj rat.
- Rakete sigurno neće završiti rat. One se već duže vreme koriste. Ovo je samo nova faza u sukobu koji se odvija kako se odvija. Videli smo da su Rusi nedavno lansirali novu balističku raketu srednjeg dometa sa više bojevih glava, što je izazvalo zbunjenost širom sveta. Raketa je imala interesantnu putanju, što smo mogli da primetimo. U naredna dva meseca očekujem određenu dinamiku u dešavanjima, dok nakon 20. januara, kada novi predsednik preuzme Belu kuću, može doći do testiranja novih politika i pokušaja postizanja mira. Ipak, ne verujem da će doći do upotrebe nuklearnog oružja, jer to trenutno nije potrebno. Ono što primećujemo jeste zatvaranje ambasada zemalja NATO-a u Kijevu, što ukazuje na ozbiljnost situacije i na pripremu za nove poteze, kako sa zapadne strane, tako i iz Moskve - rekao je Miletić.
Voditeljka je potom upitala gospodina Glišića da li sadašnja dinamika može uticati na buduće poteze novog predsednika SAD i njegovu strategiju za postizanje mira.
- Period do promene administracije u Vašingtonu predug je za tako dinamičan sukob. Na primer, Prvi svetski rat je izbio usled niza nepredviđenih okolnosti, koje su se otrgle kontroli. Ono što je trebalo da bude lokalni sukob brzo se pretvorilo u svetski rat sa katastrofalnim posledicama. Današnja situacija je još opasnija. Nedavno su Si Đinping i Bajden razgovarali o tome da nuklearne bojeve glave ne sme kontrolisati veštačka inteligencija, što govori koliko su svi svesni opasnosti. Setimo se 1973. godine kada je sovjetski oficir Stanislav Petrov, zahvaljujući svojoj pribranosti, sprečio nuklearni rat nakon što je računar pogrešno očitao lansiranje američkih raketa - rekao je Glišić i dodao:
- Upravo zato je kritičan trenutak dolazak novog predsednika koji je najavio drugačiji pristup ovom sukobu. Nadam se da se trenutna eskalacija koristi kao sredstvo da mu se proširi manevarski prostor za pregovore s Rusijom. Ako to nije slučaj, situacija može postati mnogo opasnija.
Lutovac se potom dotakao hipersoničnih raketa.
- Videli smo da su Rusi lansirali novu hipersoničnu balističku raketu srednjeg dometa, koja je izazvala veliko interesovanje širom sveta. Ova raketa „Orešnik“, ima domet od 2.000 do 6.000 kilometara i postiže brzinu od pet maha. Međutim, ovo su nagađanja, jer je teško sa ove pozicije utvrditi sve detalje. Ono što znamo jeste da ove hipersonične rakete ne mogu biti zaustavljene postojećim PVO sistemima koje Ukrajina poseduje. Lansiranje ovih raketa je opomena Ukrajini, ali i Zapadu, da Rusija neće prihvatiti dalju eskalaciju sukoba na način koji Zapad priželjkuje. Ovo je, po mom mišljenju, i deo šire strategije da se oteža pozicija budućeg predsednika SAD-a, Donalda Trampa, kada preuzme mandat - rekao je Lutovac i dodao:
- Situacija se ozbiljno komplikuje. U naredna dva meseca očekujem intenzivniju eskalaciju sukoba, a ne smirivanje. Ne zato što to priželjkujem, već zato što smatram da će Rusija demonstrirati dodatnu vojnu moć kao odgovor na poteze Zapada. Međunarodne institucije bi trebalo da se aktivno uključe u pokušaje zaustavljanja ovog konflikta, jer ovakav sukob ima potencijal da preraste u katastrofu globalnih razmera. Na primer, vidimo da su zatvoreni ukrajinski parlament i američke ambasade u Kijevu, što ukazuje na ozbiljnost situacije. Ove mere jasno pokazuju da se svi pripremaju za moguće dodatne ruske napade širom Ukrajine.
Voditeljka je potom upitala gospodina Deđanskog dokle ova eksalacija može da ide.
- Rusija je pokazala visok stepen uzdržanosti. Većina vojnih ciljeva koji su gađani u Ukrajini povezana je sa vojnom infrastrukturom, poput železničkih čvorišta za transport oružja ili fabrika koje proizvode vojnu opremu. Nije bilo masovnih napada na civilnu infrastrukturu, mostove ili brane. Na primer, tokom 1.000 dana rata nijedan most na Dnjepru nije srušen, iako bi uništavanje samo tri brane poplavilo čitave gradove - rekao je Deđanski i dodao:
- Ako dođe do dalje eskalacije, moguće je da će se ciljati i ti objekti. Međutim, ne verujem da smo blizu nuklearnog sukoba. Postoji nekoliko koraka pre nego što bi se razmatrala upotreba nuklearnog oružja. Prvo bi došlo do uništavanja infrastrukture, satelitskih komunikacija ili čak kablova koji povezuju ključne sisteme Zapada. Videli smo slične incidente sa kablovima između Finske, Švedske i Nemačke, koji su izazvali manje haose. Ovo je, po mom mišljenju, jasna demonstracija moći, ali ne i potpuna eskalacija.
- Bajdenova administracija pokušava da ostavi što nepovoljniju situaciju za Donalda Trampa pre nego što ovaj preuzme dužnost. Umesto da deeskalira sukob u Ukrajini i fokusira se na trgovinske odnose sa Kinom, Bajdenova administracija radi upravo suprotno - podstiče sukob u Ukrajini i pokušava da kreira pritisak na Kinu. Ovo će dodatno otežati Trampu da se fokusira na unutrašnje reforme i rešavanje konflikata. Tramp je najavio da će se, čim preuzme funkciju, posvetiti smirivanju sukoba u Ukrajini i Bliskom Istoku. Njegova strategija uključuje imenovanje ključnih ljudi za borbu protiv korupcije, monopola i zelenih politika, koje smatra štetnim za ekonomiju. Očekujem da će Trampova administracija krenuti u odlučne promene, ali pitanje je koliko vremena ima na raspolaganju - rekao je Deđanski
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Šok tvrdnje Đokića o Putinovom planu