Skoro 4.000 bebica svake godine u Srbiji pre vremena dođe na svet, mnoge od njih provedu u inkubatoru i po nekoliko meseci! Ovi mali divovi su pravi borci, a u njihovoj borbi veliku podršku dobijaju od heklanih hobotnica!
Heklane hobotnice stižu u brojne zdravstvene ustanove širom Srbije koje smeštaju decu koja su ranije došla na svet. Prevremeno rođenim bebama koje su priključene često na sondu i braunile krakovi ovih hobotnica služe kako ne bi čupali sondu, jer je svako novo vraćanje za njih veliki bol.
Heklane hobotnice, kapice, čarapice i ćebenca dobrovoljno i besplatno heklaju brojne žene i devojke okupljene u neformalnu organizaciju čije je ime Heklane hobotnice, a s radom su počele tiho, 2017. godine.
Te "igračke" pomažu bebi dok je inkubatoru jer misli da je krak te hobotnice zapravo pupčana vrpca, te se oseća sigurno. Sigurni su i roditelji, lakše im je kada vide da bepče nije samo...
- Jedna mama koje je rodila trojke te 2017. godine pre vremena videla je negde na internetu da postoje te hobotnice i zamolila je tetku da je ishekla. To je u to vreme bilo objavljivano na Fejsbuku i počele su da se javljaju žene koje znaju da heklaju i imaju slobodnog vremena. Tako je i krenulo - priča za Kurir Vesna Milosavljević, koja se pridružila 2018. godine.
Svoj rad ne naplaćuju, ali im je materijal konstantno neophodan, pa u ovom humanom poslu uspevaju zahvaljujući donacijama pamučnog konca od kog nastaju hobotnice.
- Kraci hobotnice imtiraju pupčanu vrpcu. Sve bebe plutaju majkama u materici i tu se hvataju za pupčanik. To je refleks koje imaju i ranije rođene bebe i bitno je da se hvataju za krake, a ne za sondu koja ih hrani i za braunile na koje su priključene. Jednostavno, beba je tada smirenija, ali i roditelji.
U 90% slučajeva konac ovim vrednim ženama obezbeđuju upravo mame, tate i rodbina prevremeno rođene dece.
- Pored hobotnica pravimo kapice, čarapice i ćebenca. Ako se dogodi da se hobotnica izgubi ili pokida, napravićemo sličnu, jer ne može uvek da se nađe ista boja.
Vredne žene su iz cele Srbije, a pomagala šalju u Beograd u Višegradsku i Institut za neonatologiju, u Niš, Kragujevac, Novi Sad...
- Roditeljima mnogo znači kada vide da beba nije sama u inkubatoru. Trudimo se da budu lepe, šarene, da budu podstrek. Posebno nas raduje kad od sestara na odeljenju čujemo da su roditelji zadovoljni i da su bebe tako smirenije. Dobijamo mnoštvo poruka podrške i zahvalnosti. Ne mogu da kupim nekome auto ili nešto drugo, ali mogu da iskehlam hobotnicu - naglašava Milosavljevićeva.
Inače, objašnjava, hobotnice se pre stavljanja u inkubator operu, osuše, sterilišu, potom ih majke drže neko vreme na svojim nedrima kako bi poprimile njen miris.
- Raduje me što se javljaju mlade tate i mame, a pogotovo oni koji su zainteresovani da nauče da heklaju - naglasila je.
Učile i IT stručnjake da pletu
Traže prostor za radionicu, devojke žele da heklaju
Ove tihe heroine u narednom periodu planiraju da održe kurs, odnosno radionicu heklanja u Beogradu.
- Javile su nam se mlade devojke koje žele da nauče da pletu i heklaju i žele da nam se priključe. Tražimo prostor kako bismo uspele da organizujemo radionicu. U Nišu je već održana u jednoj IT firmi, gde su čak i njihove zaposlene naučile da heklaju. Širi se priča, mi smo potpuno dobrovoljno društvo, nemamo nikavu zaradu od ovoga - kaže Milosavljevićeva.