Trljaju ruke

S prvim snegom stampedo na vulkanizere: Digli cene i zakazuju termine za zamenu guma! Nastao haos, vozači se hvataju za glavu!

Foto: Shutterstock

Mnogi vozači još nisu zamenili letnje gume zimskim, te se sada hvataju za glavu jer su termini kod majstora popunjeni, a na red se mora čekati i do 15 dana.

Brojni vulkanizeri od juče ujutru zatrpani su poslom jer su mnogi vozači nespremni dočekali zimsku sezonu! Pojedini majstori su to iskoristili, te povećali cenu zamene guma, pa sad trljaju ruke!

Sneg koji je u petak padao širom zemlje iznenadio je pojedine vozače, koji su po svemu sudeći čekali poslednji momenat da pripreme svoje četvorotočkaše za zimske uslove vožnje, te sad užurbano hrle da zamene letnje gume zimskim, ali i da pribave lance i ostalo što je neophodno da poseduju ukoliko na putevima ima snega, leda i poledice!

Foto: Zorana Jevtić

Kako saznajemo, od juče ujutru su brojni vulkanizeri zatrpani poslom, pa se na red mora čekati i do 15 dana. Pojedini vulkanizeri su ovu navalu iskoristili i povećali cene svojih usluga, te su zamenu pneumatika povećali sa 650 dinara, koliko su uslugu naplaćivali u oktobru, na i do 800 dinara po gumi.

Foto: Shutterstock

- U ponedeljak sam zamenio sve četiri gume na automobilu i koštalo me je 3.200 dinara, a moja prijateljica je početkom oktobra pametno sve to obavila ranije po ceni od 2.600 dinara - požalio nam se jedan čitalac Kurira.

Vozači na mukama

Javila nam se i čitateljka koja nije na vreme razmišljala.

- Odlagala sam zamenu guma misleći da neće skoro sneg, a iskreno, prognozu i ne pratim. Ne znam šta da radim, pozvala sam nekoliko vulkanizerskih radnji i servisa u Beogradu i svi su puni, kažu nemaju kad da prime i moje vozilo - jada se ona.

Marko Lacmanović Foto: Zorana Jevtić

Da vulkanizari ne dižu glavu od posla, potvrđuje za Kurir i Marko Lacmanović iz jednog prestoničkog servisa, koji ovu navalu nije iskoristio da uveća cene svojih usluga.

- U paklu smo od juče ujutru! Velika je gužva, ali mi cene usluga nismo menjali. Kod nas zamena, montaža i balansiranje novih pneumatika prečnika r16 koštaju 4.600 dinara. Što se tiče zakazivanja, kod nas se zakazuje dan za dan, radimo po tom principu, jer ne možemo da zakažemo 10 dana unapred. Pritisak je veliki jer stanovništvo uvek čeka poslednji trenutak. Poručio bih im da ne postoji nijedan kafić u gradu koji može da primi 500 ljudi u isto vreme, ovo je ipak usluga i proces, što traje - naglasio je Lacmanović.

Damir Okanović Foto: Kurir TV

Da su vulkanizeri pod pritiskom, potvrdio je za Kurir i Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Izbor pneumatika

- Tolike su gužve da se zakazuju termini, a prvi slobodni su tek za 15 dana! Sada su svi pohrlili da ih zamene. Za one koji tek sada kupuju nove zimske gume savet je da uzimaju pneumatike sa oznakom 3pmsf i oznakom planine sa tri vrha i da nipošto ne uzimaju pneumatike koji su stariji od šest godina - naveo je Okanović.

Obavezna zimska oprema

Kazne i do 800.000 dinara

Pored sve četiri zimske gume, vozači su obavezni da u prtljažniku imaju i odgovarajuće lance za sneg, koje u slučaju potrebe postavljaju na najmanje dva pogonska točka ukoliko se nalaze na putu gde je saobraćajnim znakom predviđena obavezna zimska oprema. U naseljenim mestima, međutim, vozila ne moraju biti opremljena lancima osim ukoliko to uslovi saobraćaja ne zahtevaju. U zimskoj opremi autobusa i teretnih vozila obavezna je još i lopata. Nepostojanje zimskih guma, ukoliko na putu ima snega, leda ili poledice, smatra se tehničkom neispravnošću. Kazne za pravna lica su od 100.000 do 800.000 dinara, za preduzetnike od 50.000 do 200.000, a za fizička lica od 10.000 do 20.000 dinara.

Podsetimo, zimske gume su na vozilima obavezne od 1. novembra do 1. aprila ukoliko su na kolovozu sneg, led ili poledica. Početak ovog meseca nije predviđao takve uslove, ali su saobraćajni stručnjaci ipak savetovali da se zimske gume pribave s obzirom na to da vožnja u zimskim uslovima sa letnjim pneumaticima može biti veoma opasna!

- Temperatura kolovoza može da bude znatno niža od spoljne. Nemojte se zavaravati i nemojte izlaziti u saobraćaj ukoliko nemate četiri zimska pneumatika sa dubinom šare najmanje četiri milimetra - ističe Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Foto: AP/Ilustracija

Podseća da na temperaturama ispod sedam stepeni letnje gume gube svoju najvažniju karakteristiku - dobro prianjanje.

- Zimske gume su napravljene od mekše smeše, koja zadržava dobre karakteristike i kada temperatura ode ispod nule. Zimske gume se sa razlogom zovu zimske. Važno je da imamo zimske gume ne samo kada su na kolovozu sneg, led ili poledica već i kada su niske temperature - naglasio je Okanović.

Dodao je da su, u slučaju saobraćajne nezgode uzrokovane nedostatkom zimske opreme, vozač ili vlasnik takvog vozila u obavezi da plate svu nastalu materijalnu i nematerijalnu štetu.

- Zimske gume nisu obavezne za autobuse i kamione najveće dozvoljene mase preko 3,5 tona - podsetio je.

This browser does not support the video element.

03:41
DOŠLI ČAK IZ NEPALA DA MENJAJU GUME U SRBIJI! Auto-servis na Voždovcu ima četvoricu vulkanizera iz Azije, vlasnik PREZADOVOLJAN Izvor: Kurir TV