Vladimir Putin je u četvrtak prvi put u borbi protiv ukrajinskog grada Dnjepra testirao „Orešnik“, ruska reč za lešnik. Kasnije je rekao da je dizajniran za "odlučujući" udar na Britaniju - i dodao jezivo upozorenje.
- Preporučujem da o tome ozbiljno razmisle vladajuće elite onih zemalja koje kuju planove da upotrebe svoje vojne kontigente protiv Rusije - rekao je Putin.
Razvoj Orešnika je bio toliko tajan da se o njemu vrlo malo zna sve dok se ne pojavi snimak njegovog prvog udara.
Videli su se bleskovi zapanjujuće svetlosti koje su izvirale iz više bojevih glava kako pljuštaju na Dnjepro i eksplodiraju pri udaru u smrtonosnoj sinhronizaciji.
Prvobitno je zamenjena interkontinentalnom balističkom raketom RS-26 Rubež kada je ispaljena na Dnjepar sa lansirnog mesta u Astrahanu na Kaspijskom moru.
Pentagon je takođe opisao Orešnik kao „varijantu“ RS-26 Rubež.
Zrnasti snimak pokazuje da se čini da Orešnik ima više vozila za ponovni ulazak koji se mogu nezavisno gađati. To su odvojene bojeve glave koje mogu da pogode različite ciljeve, što jednoj raketi daje ogromnu razornu moć.
Stručnjaci su je opisali kao "eksperimentalnu hibridnu" raketu koja se nalazi u kategoriji između interkontinentalnih i raketa srednjeg dometa. To znači da ima domet od oko 3.000 milja, dovoljno lako da udari u Britaniju.
Analizirajući snimak, Andrej Baklitski, viši istraživač u programu Ujedinjenih nacija za oružje za masovno uništenje, rekao je da se na snimku vidi više bojevih glava koje se velikom brzinom obrušavaju u Dnjepar.
- Svi su pali u neposrednoj blizini jedan drugog, što je više u skladu sa MRV tehnologijom, što znači da bojeve glave nisu bile nezavisno gađane - rekao je on.
Baklitski se složio da je teže braniti se od više bojevih glava, ali da bi svaka bojeva glava bila „manje moćna“.
Što se tiče naizgled malih eksplozija, Baklitskii je rekao da je to verovatno zbog malog tereta ili „uopšte bez tereta“ u bojevim glavama.
Majkl Bonhert, inženjer američkog istraživačkog centra Rand Corporation, opisao je to kao deo ruske „strateške nuklearne trijade“, promenu u odnosu na rakete koje je Kremlj ispaljivao na Ukrajinu tokom celog rata.
- Ono što je drugačije jesu rakete koje imaju tendenciju da budu rakete srednjeg dometa i skoro svaka interkontinentalna balistička raketa je nuklearna - rekao je on.
Osim što je likovao da je projektil sposoban da nosi i konvencionalni teret ili nuklearnu bojevu glavu, Putin je u četvrtak dao još nekoliko nagoveštaja o sposobnostima rakete Orešnik, tvrdeći da bi lako mogla da izbegne protivraketne sisteme.
Putin je rekao da raketa može da leti 10 puta većom brzinom od zvuka i da ne može da bude oborena.
Savremeni sistemi protivvazdušne odbrane u svetu i sistemi protivraketne odbrane koje su stvorili Amerikanci u Evropi ne presreću takve rakete - rekao je Bonhert.
Ukrajinska vojna obaveštajna agencija (HUR) saopštila je da bi raketa mogla da leti 11 puta većom brzinom od zvuka, pošto je objavila dodatne detalje o novom oružju.
Rečeno je da je projektil ispaljen sa četvrtog poligona za testiranje rakete Kapustin Jar u ruskoj oblasti Astrahana i da je leteo 15 minuta pre nego što je pogodio Dnjepar. Raketa je imala šest bojevih glava sa po šest podmunicije.
Probna lansiranja slične rakete obavljena su na poligonu u oktobru 2023. i junu 2024. godine, saopštio je HUR.
Mik Rajan, vojni analitičar i australijski general-major u penziji, rekao je da otkrivanjem Orešnika svojim udarom na Dnjepro Putin šalje snažnu poruku.
- Može da se koristi protiv skoro svake mete u Evropi i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Sada kada je Ukrajina ispalila na Rusiju rakete Storm Šadou koje je isporučila Britanija, Putin je rekao da je „spreman i ima pravo“ da odgovori „destruktivnom silom“. Orešnik bi mogao da bude to oružje.
Kuri.rs/Telegraph/Preneo: P. P.