EVROPA ŠALJE TRUPE U UKRAJINU U SKLADU SA TRAMPOVIM PLANOM? Sve je ponovo pokrenula poseta britanskog premijera Makronu, evo šta bi radili tamo

Francuski Mond objavio da su reaktivirani planovi za slanje zapadnih trupa u Ukrajinu

Shutterstock, EPA Neil Hall, EPA Ludovic Marin

Francuska i Velika Britanija ne isključuju mogućnost da stanu na čelo zapadne koaliciije u Ukrajini, u svetlu predstojećeg američkog "povlačenja" iz Kijeva nakon povratka novoizabranog predsednika Donalda Trampa u Belu kuću.

To je objavio francuski list Mond, pozivajući se na izvore upoznate sa planovima Pariza i Londona koji još uvek treba da se konkretizuju.

Navodi se da su reaktivirani razgovori o slanju zapadnih trupa i pripadnika privatnih vojnih kompanija na ukrajinsko tlo u trenutku kada sukob u toj zemlji ulazi u novu fazu eskalacije.

Mond navodi da su u potpunosti ponovo pokrenute osetljive debate, koje se uglavnom vode u strogoj tajnosti, u vezi sa mogućim prestankom američkog angažovanja oko pomoći Kijevu kada Tramp ponovo položi predsedničku zakletvu 20. januara naredne godine.

Podseća se da je debata oko slanja trupa u Ukrajinu, koju je iznenada u februaru ove godine inicirao francuski predsednik Emanuel Makron tokom sastanka saveznika Kijeva održanog u Parizu, izazvala snažno protivljenje iz pojedinih evropskih zemalja, na čelu sa Nemačkom.

Francuski list navodi da takav scenario ipak nije time "sahranjen", a štaviše poslednjih nedelja je ponovo dobio na zamahu.

Prema informacijama Monda, to se dogodilo zahvaljujući poseti Francuskoj britanskog premijera Kira Starmera koja se odigrala 11. novembra.

- U toku su razgovori između Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske u vezi sa saradnjom na polju odbrane, a posebno sa ciljem stvaranja čvrstog jezgra saveznika u Evropi, koje bi bilo fokusirano na Ukrajinu i evropsku bezbednost u širem smislu  - kazao je francuskom listu neimenovani britanski vojni izvor.

EPA Benoit Tessier Pool  Emanuel Makron

Mond naglašava da su ove reči u skladu s izjavama Žan-Noela Baroa, ministra spoljnih poslova Francuske, datim krajem prošle nedelje tokom posete Londonu.

U intervju za BBC Baro je pozvao zapadne saveznike da "ne postavljaju niti objavljuju crvene linije" u vezi sa podrškom Ukrajini.

Korijere dela sera, koji je preneo informacije Monda, podseća da je Benžamen Adad, francuski ministar za evropske poslove, dao slične izjave u intervjuu vodećem italijanskom listu, naglašavajući da je pozicija Pariza ostala ista, a to je da "ne treba isključiti mogućnost slanja zapadnih vojnika u Ukrajinu".

Navodi se da je faktor u obnavljanju plana o tom raspoređivanju trupa bila i odluka Džoa Bajdena, odlazećeg predsednika SAD, da Ukrajini dozvoli korišćenje američkih raketa ATACMS za napade duboko unutar teritorije Rusije.

Za korišćenje tog i drugog oružja dugog dometa potrebna je zapadna podrška u ljudstvu na terenu u samoj Ukrajini.

To je, između ostalog, bio jedan od glavnih razloga zašto je Nemačka do sada odbijala da Kijevu isporuči svoje dalekometne projektile Taurus.

AP Jaimi Joy  Kir Starmer

Ujedinjeno Kraljevstvo je, s druge strane, dalo Ukrajini svoje rakete Storm šedou, a Francuska Skalpove, projektile koji su istih karakteristika kao britanski.

Rakete Storm šedou su 20. novembra već iskorišćene za napad na ruski komandni položaj u pograničnoj Kurskoj oblasti.

Shutterstock 

Nije poznato da li su i rakete Skalp upotrebljene za udare unutar ruske teritorije.

London u Ukrajini ima pod ugovorom pripadnike kompanije "Babkok", a prema informacijama Monda oni tamo rade u koordinaciji sa sličnom francuskom vojnom kompanijom "DCI (Défense Conseil International), koja je u većinskom državnom vlasništvu.

EPA Vyacheslav Prokofyev Sputnik, AP Julia Demaree Nikhinson 

Oni takođe učestvuju u obuci ukrajinskih vojnika u Francuskoj i Poljskoj.

Raspoređivanje francuskih vojnika, a eventualno i iz drugih evropskih zemalja ukoliko bi tako odlućile, poslužilo bi isprva za pomoć ukrajinskim trupama oko korišćenja oružja dugog dometa, a u perspektivi i za obezbeđivanje eventualnog prekida vatre ukoliko mirovni pregovori dovedu do toga.

EPA Neil Hall 

Podseća se da je Volstrit džurnal 6. novembra objavio izjave osoba iz Trampovog tima da bi on po povratku na vlast u januaru 2025. nastojao da uspostavi prekid vatre između Rusije i Ukrajine koji bi garantovale strane mirovne trupe.

Prema tim izvorima, "najveći deo snaga činili bi Evropljani, a ne Amerikanci".

(Kurir.rs/Le Monde/Il Corriere della Sera/Preveo i priredio: N. V.)