Trik sa telefonom dok pada jaka kiša može da pomogne vozaču! A na društvenim mrežama se preporučuje i ovo

Marina Lopičić

Kada gledate kroz vetrobransko staklo ili na mokre ceste tokom lošeg vremena, svetlost se može raspršivati u različitim pravcima, stvarajući odsjaj i otežavajući vidljivost. Ovo se dešava jer svetlosni talasi prirodno kreću u svim pravcima, ali kada udare u vodu ili staklo, mogu se usmeriti u jedan pravac, stvarajući odsjaj i zamagljivanje.

Polarisana sočiva u kamerama mogu pomoći u smanjenju ovog odsjaja. Ova sočiva su dizajnirana da propuštaju samo svetlost koja ide u jednom pravcu, čime se smanjuje raspršena svetlost i slika postaje jasnija. Zato vaša telefonska kamera često može bolje videti put u kiši ili magli - filtrira vizuelnu smetnju i ističe bitne detalje, navodi se na Instagram stranici Intuigram uz savet da je zbog bezbednosti ipak najbolje zaustaviti automobil pored puta s upaljenim parking svetlima ili sva četiri migavca i sačekati da nevreme prođe.

U jednom od komentara navodi se da je tu reč o brzini kadrova u sekundi, odnosno brzini okidanja kamere (FPS-frame per second).

- Današnje kamere, telefoni, mogu da beleže i slike/video i pri brzini 1/500 dok ljudsko oko može da zabeleži u proseku 1/30 (trideseti deo sekunde). U uslovima kiše, FPS kamere utiče na to koliko detalja vidimo. Veći FPS pomaže da se uhvati brzi pokret kišnih kapi preciznije, ali čak i tada, kamera obrađuje svetlost drugačije nego ljudsko oko, čineći da oluja izgleda jasnije i manje preplavljujuće.

Nadovezali su se i oni koji su savetovali da se u tim sitacijama mogu koristiti i polarizovane naočari za sunce ili one sa žutim staklom.