Gruzija se sprema za ključne predsedničke izbore usred kontroverzi obavijenih oko vladajuće partije "Gruzijski san". Optužbe o nameštanju izbora i autoritarizmu se pojavljuju u vreme kada je EU suspendovala zahtev Gruzije za članstvo.
Predsednik države biće izabran indireknim putem od strane izbornog koledža sastavljenog od 300 članova. Izabraće novog predsednika u decembru, što će biti prvi indirektni predsednički izbori u ovoj zemlji.
Gruzija se sprema za, po mnogima, presudne predsedničke izbore u zemlji, piše Devdiscourse.
Poslanici vladajuće partije Gruzije otvorili su u ponedeljak prvu sednicu parlamenta nakon prošlomesečnih osporovanih izbora, prkoseći demonstrantima napolju i bojkotu opozicionih partija koje kažu da je glasanje bilo nelegitimno.
Zvanični rezultati izbora 26. oktobra pokazali su da je vladajuća partija "Gruzijski san"ponovo izabrana sa skoro 54 odsto glasova, što je rezultat za koji opozicione stranke kažu da je "lažiran".
Posmatrači su rekli da su izbore obeležile nepravilnosti koje su mogle da utiču na rezultate, ali su prestali da govore da su glasovi pokradeni. Zapadne zemlje su saopštile da se optužbe o prevari birača moraju istražiti.
Tradicionalno prozapadna zemlja sa statusom kandidata za Evropsku uniju, Gruzija se od izbijanja rata u Ukrajini približila Rusiji, od koje je stekla nezavisnost 1991. godine, piše Rojters.
Odnosi sa zapadnim zemljama su se pogoršali ove godine, jer je "Gruzijski san" progurao zakone protiv "stranih agenata" i prava LGBTosoba koje su SAD i EU opisali kao "autoritarne i inspirisane Rusijom".
Opozicione stranke su obećale da će sprečiti vladajuću partiju "Gruzijski san" da sazove novu sednicu parlamenta i najavile da će bojkotovati novi parlament.
Demonstranti su se okupili u nedelju uveče i podigli šatore ispred zgrade parlamenta (koja je sagrađena u vreme SSSR-a) u pokušaju da blokiraju poslanike Gruzijskog sna da uđu u kompleks.
Međutim, u ponedeljak ujutru, poslanici Gruzijskog sna ušli su u parlament i otvorili novu zakonodavnu sednicu, bez prisustva poslanika opozicije.
Demonstranti su napolju uzvikivali "Rusi" i "robovi" na dolazeće poslanike i gađali zgradu parlamenta jajima.
Među poslanicima je bio Bidžina Ivanišvili, milijarder, bivši premijer i osnivač vladajuće stranke, koji se smatra najmoćnijim čovekom u zemlji.
Demonstrant Eka Demetradze rekla je Rojtersu u nedelju uveče da proteste smatra egzistencijalnim za Gruziju.
- Naša zemlja je na ivici kolapsa, tako da zaista želimo da je branimo jer zaista volimo svoju zemlju.
Osvrćući se na Ivanišvilija, ona je dodala: "Ne postoji drugi način i nećemo dozvoliti da nam oligarh otme našu sadašnjost i budućnost".
- Protest će trajati celu noć i sutradan. Oni moraju da čuju naš glas da su ovi izbori namešteni i da oni nemaju legitimitet gruzijskog naroda i legitimitet međunarodne zajednice - rekla je liderka koalicije Nacionalnog pokreta Jedinstvo, Katja Dekanoidze.
Proevropska predsednica Salome Zurabišvili, koja je odbacila ishod parlamentarnih izbora, izjavila je ranije ovog meseca da će se žaliti na rezultat Ustavnom sudu.
Zurabišvili, koji zauzima uglavnom ceremonijalnu funkciju, rekla je da je Gruzija postala žrtva pritiska Moskve, koja zauzima tvrd stav protiv pridruživanja postsovjetskih zemalja EU.
EU je suspendovala proces podnošenja zahteva Gruzije za članstvo na neodređeno vreme u junu nakon što je parlament zemlje usvojio zakon kojim se od organizacija koje dobijaju više od 20 odsto sredstava iz inostranstva zahteva da se registruju kao one koje "rade na ostvarenju interesa stranih sila", slično ruskom zakonu koji je diskreditovao i ograničavao organizacije koje kritikuju vladu, piše Euronews.
(Kurir.rs)
STRUKA OBJAŠNJAVA IZBORNU GROZNICU U GRUZIJI: