MINISTAR ODBRUSIO NA KONSTATACIJU DA FINANSIRA RUSE: "Da li treba više da plaćamo naftu da bismo vas usrećili?"
Oružjem nema rešenja za rat u Ukrajini, nužni su dijalog i pregovori, ocenio je ministar spoljnih poslova Indije Subrahmanjam Džaišankar i naglasio da Evropska unija mora da se "usredsredi na to kako okončati taj sukob".
Džaišankar je u intervjuu italijanskom listu "Korijere dela sera" rekao da u to treba da budu uključene sve strane i da se "mora razgovarati s Moskvom i Kijevom i mi nastojimo da to postignemo".
Indijski ministar je ukazao na to da rat traje gotovo tri godine i predočio da se "rešenje na bojnom polju neće naći... mora se pregovarati što pre to bolje zato što ceo svet trpi posledice tog rata, a ne samo Evropa".
Po njegovim rečima, "Evropljani moraju shvatiti da s tim u vezi postoje snažna osećanja u mnogim delovima sveta i uverenje da su nužni mnogo veći napori da se dve strane postave za pregovarački sto".
Na pitanje italijanskog dnevnika o tome da li rešenje za rat u Ukrajini otežava ili olakšava to što je Međunarodni krivični sud izdao poternicu za ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i premijerom Izraela Benjaminom Netanjahuom, Džaišankar je odgovorio da "Indija nije članica tog suda... a kad se ne pripada jednom takvom organu, to onda već govori o njemu... a za to imamo i razloge".
Na opasku "Korijere dela sera" da je "Rusija zadala udarac svetskom poretku time što je narušila granice, što preti nuklearnim oružjem, dok Indija iz toga izvlači korist i kupuje jeftinu rusku naftu i tako finansira taj rat", indijski ministar je uzvratio da "ovaj deo sveta (Evropa) mora shvatiti da svaki deo sveta ima svoje interese".
- Prioriteti Evrope su različiti od onih drugde u svetu i, da je duboko pitanje načela, onda bi Evropa morala da obustavi sve poslove s Rusijom, ali to ne čini - odgovorio je Džaišankar.
Kako je naveo, "Evropa je veoma oprezna u prekidanju tih veza, pa smatrati da se Evropa brine za svoje ljude, a drugi to ne treba da čine, nije blizu pameti".
"Pogledajmo, Evropa je uvozila energiju iz Rusije, pa se posle okrenula drugim proizvođačima", što je, istakao je indijski ministar, "izvršilo pritisak na tržište".
"Pa šta je onda trebalo da mi uradimo, da plaćamo više da bismo vas usrećili!?", pitao je Džaišankar.
On je zaključio da se "u životu poštuju i tuđi interesi, ne može se imati sve što se hoće" i upozorio da je, "sa dva rata koji bukte, ceo međunarodni poredak pod velikim stresom".
(Beta)