Pojava glista, suvog kašlja i raznih virusa u vrtićima poslednjih dana dosta zabrinjava roditelje. Šta je uzrok, kako da pomognemo najmladjima i kako da ih sačuvamo od virusa koji prete sa svih strana istraživao je novinar Kurir televizije Nikola Pešović, a stručne savete dala je i dr Olivera Ostojić, pedijatar i pulmolog KBC "Dragiša Mišović".
Kada je u pitanju pojava glista, roditelji osim zaražene dece povlače i zdravu iz kolektiva kao sredstvo prevencije, a Pešović je na to imala da kaže sledeće:
- To je kolektivna boljka predškolskih ustanova i vrtića, javlja se povremeno u malo većim razmerama, a nekad pojedinačno. To je bolest koja se prenosi orofekalnim putem, a to je i bolest prljavih ruku. Jedna od terapija i prevencija jeste da se pojača higijena u predškolskim ustanovama, a to je pojačano pranje ruku, ubacivanje sredstava za dezinfekciju, pranje igračaka i pranje radnih površina češće nego što se to uobičajeno radi. Ova pojava se vrlo lako dijagnostifikuje i leči. Nema ni jedan jedini razlog da se zdrava deca povlače iz kolektiva, to ne znači da se neće zaraziti sledeći put kada se vrate.
Ono što brine mnoge roditelje je i sve češća pojava suvog kašlja kod dece:
- Suvi kašalj se najviše javlja kod male dece, postaje infektivni kašalj posle respiratorne infekcije. Svaki nadražaj, toplo, hladno i čestice zagađenog vazduha mogu da provociraju taj suvi kašalj. Kod veće dece postojala je infekcija tzv. mikoplazmom pneumonijom koja se može komplikovati upalom pluća i koja je praćena suvim kašljem.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
POGLEDAJTE ŠTA JE ZASTRAŠUJUĆI PROBLEM SA KOJIM SE NOSE NOVOSADSKI VRTIĆI: