RUSIJA U NEVIĐENOJ OFANZIVI: Trupe napreduju najbržim tempom od početka rata u Ukrajini

Rusija brzo osvaja teritoriju, što bi moglo uticati na moguće pregovore o okončanju rata u Ukrajini.

Youtube/Ananda Yudha Pratama/Ministarstvo odbrane Ruske Federacije

Ruske snage napreduju u Ukrajini najbržim tempom od prvih dana u februaru 2022. godine, zauzevši stotine kvadratnih kilometara tokom prethodnog meseca, navode analitičari i blogeri sa obe sukobljene strane.

Rat izgleda ulazi u svoju najopasniju fazu, ocenjuju ruski i zapadni zvaničnici, nakon što su ruske snage ostvarile značajne teritorijalne dobitke, a SAD su omogućile Kijevu da koristi rakete američke proizvodnje za napade duboko na teritoriji Rusije.

Prošle nedelje ruske snage zauzele su gotovo 235 kvadratnih kilometara, što je nedeljni rekord za 2024. godinu.

Pored toga, ruska vojska je tokom novembra stavila pod kontrolu 600 kvadratnih kilometara, prema istim podacima, koji se pozivaju na informacije ukrajinske grupe DeepState, povezane sa ukrajinskim i zapadnim službama.

Razvoj događaja posle ukrajinskog napada na Kursk

Rusija je ubrzala napredovanje u istočnoj Ukrajini u julu, neposredno pre nego što je ukrajinska vojska izvela iznenadni napad na rusku regiju Kursk, zauzevši deo teritorije. Od tada, rusko napredovanje se ubrzalo, prema svim mapama iz otvorenih izvora.

Ruske snage se približavaju ukrajinskom gradu Kurahovo, koji je veoma blizu Pokrovsku, logističkom čvorištu u oblasti Donjecka. Analitičari ističu da ruske snage koriste slabosti ukrajinske vojske na frontu.

„Ruske snage poslednjih meseci napreduju znatno brže nego tokom cele 2023. godine,“ naveli su čak i mozgovi Instituta za proučavanj rata, ISW iz Vašingtona.

Ukrajinski generalštab saopštio je juče da se 45 borbi različitog intenziteta vodi na liniji fronta kod Kurahova.

„Napredak Rusije na jugoistoku Ukrajine uglavnom je rezultat identifikacije i iskorišćavanja slabosti ukrajinskih snaga,“ objašnjava američki ISW.

Ruska vojska povećava pritisak na ukrajinske oružane snage u oblasti Harkova

Situacija i u oblasti Harkova nastavlja da se zahuktava za Ukrajinu. Ruske trupe su pojačale napad, preuzimajući inicijativu u više pravaca. Prema lokalnim izvorima i Generalštabu ukrajinskih oružanih snaga, borbe se vode u blizini naselja Kazacija Lopan, Tihoje i Volčansk.

Sinoć je, prema ukrajinskim izvorima, zabeležen pokušaj proboja ruske saboterske i izviđačke grupe u oblasti graničnog prelaza Goptovka-Nehotejevka.

Istovremeno, prema izjavama lokalnih vlasti i vojnih analitičara, ruska vojska je izvela niz napada, učvrstivši pozicije na desnoj obali reke Oskol i približivši se Kupjansku.

Prema glavnom uredniku publikacije Dumka, Juriju Larinu, „sve akcije poslednjih 7-10 dana ukazuju na nameru Rusije da proširi kontrolu nad oblašću Harkova, kako sa severa tako i sa desne obale reke Oskol.“

Stručnjaci ističu da akcije ruske vojske u ovom pravcu pokazuju želju za razvojem ofanzive i jačanjem kontrole na strateškim tačkama u regiji.

Ukrajinska strana pojačava svoju odbranu, ali intenzitet napada i napredovanje ruskih trupa stvaraju dodatne poteškoće.

Ruske trupe pojačale napade na Veliku Novoselovku, Kurahovo, Pokrovsk i Kupjansk

Poslednjih dana zabeležena je značajna eskalacija ofanzivnih akcija ruske vojske u ključnim pravcima.

Prema različitim izvorima, ruske trupe napreduju na više zona istovremeno, uključujući Veliku Novoselovku, Kurahovo, Pokrovsk i Kupjansk.

Napredovanje ruskih trupa praćeno je žestokim borbama, koje bi mogle uticati na celokupnu operativnu situaciju u regiji.

Ruski i ukrajinski ciljevi

Rusija ističe da će postići sve svoje ciljeve u Ukrajini, bez obzira na akcije i izjave Zapada.

S druge strane, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ponavlja da mir neće biti postignut dok se sve ruske snage ne povuku sa ukrajinske teritorije i dok se Ukrajini ne vrate sve oblasti koje je Rusija zauzela, uključujući Krim.

Zelenski procenjuje da je cilj ruskog predsednika Vladimira Putina osvajanje celog Donbasa – koji obuhvata oblasti Donjeck i Lugansk – i potiskivanje ukrajinskih snaga iz Kurska.

Međutim, ukrajinska vojska, brojčano manja od ruske, suočava se sa poteškoćama u regrutovanju novih članova i opremanju novih jedinica.

Zbog svega navedenog ovde NATO pakt se izgleda kocka na sve ili ništa, ponovo se po medijima spominje slanje njihovih trupa u Ukrajinu, a danas su i zvanično usvojili rezoluciju kojom se traži da Ukrajina dobije rakete srednjeg dometa 1000-5500 kilometara.

Kurir.rs/Oruzjeonline/Preneo: P. P. 

 DA LI RUSIJA MOŽE DA ODGOVORI NUKLEARNIM NAORUŽANJEM:

This browser does not support the video element.

04:53
Evo u kojim scenarijima Rusija može da odgovori nuklearnim naoružanjem Izvor: Kurir televizija