Meštani u većini sela u selima kod Ljiga mesecima pod restrikcijama vode: Čekaju se obilnije kiše i sneg da napune izvorište

Planskim dokumentima Republike Srbije, opština Ljig je svrstana među opštine koje imaju probleme sa vodosnabdevanjem

RINA

Ljig – Problemi sa vodosnabdevanjem opštine Ljig traju gotovo tri decenije, a u sušnim godinama kao što je tekuća, nestašica vode za pojedine stanovnike potraje i do zimskih meseci. Prema rečima Vlada Sajića, tehničkog direktora JKP „Komunalac” Ljig, samo naseljeno mesto Ljig trenutno ima vode, ali ne i svi potrošači u ovoj opštini.

- Oni koji se nalaze na obodu i na višim kotama naseljenog mesta još uvek ne dobijaju vodu, s obzirom na to da izdašnost vrela nije u onom kapacitetu da bi voda uspela da dođe do njih. Trenutno se radi o jednom manjem broju potrošača. S obzirom na to da su padavine bile retke i količinu snega koja se nalazi na Baškom Rajcu, prirodnom kolektoru sa koga se napaja naše izvorište, za očekivati je da u narednim danima dođe dovoljna količina vode na izvorište da bi svi naši potrošači dobili vodu, a snabdevanje se normlaizovalo”, kaže Sajić za RINU.

Shutterstock 

Planskim dokumentima Republike Srbije, opština Ljig je svrstana među opštine koje imaju probleme sa vodosnabdevanjem. Prema rečima Sajića, rešenje ovog problema nije jednostavno i ono se mora čekati nekoliko godina.

- U tim dokumentima opštine Ljig je bila upućena na sistem Rzav, odnosno na akumulaciju Ribnicu. Kasnije se došlo na ideju da se taj problem reši sa branom `Stubo-Rovni`. Ova tri projekta su nešto što neće biti tako brzo realizovano. Sve do tada, opština Ljig će imati problem sa vodom u sušnim godinama. Neko drugo rešenje može biti u renoviranju postojeće vodovodne mreže. Ona je stara 40 godina i tu ima dovoljno curenja i gubitaka koji bi ublažili ove restrikcije”, rekao je Sajić.

On je dodao da se stanovnici na obodnim i planinskim delovima opštine Ljig snabdevaju pijaćom vodom cisternama, kao i da sami meštani, poučeni dugogodišnjim iskustvom imaju sopstvene rezervoare u kojima prave zalihe vode.

Kurir.rs/RINA