NIŠKA TVRĐAVA Simbol grada čeka sređivanje: Novac predviđen budžetom

U najavi je i sređivanje letnje pozornice, uoči narednih jubilarnih 60. Filmskih susreta.

Screenshot RTS

Niška tvrđava postoji više od 2000 godina na raskršću puteva, sudaru civilizacija. U budžetu za narednu godinu, koji je u pripremi, grad planira da izdvoji više novca za njeno održavanje a iz projekata će sređivati pojedini objekti. U najavi je i sređivanje letnje pozornice, uoči narednih jubilarnih 60. Filmskih susreta.

Od table na Stambol kapiji koja datira iz 1723. godine, preko Lapidarijuma - zbirke atničkih nadgrobnih spomenika, Bali begove džamije i mesta popularnih festivala - sve je to - Niška tvrđava, najprepoznatljiviji simbol i prvi susret sa gradom na Nišavi.

Screenshot RTS 

“Ja vidim tvrđavu kao centralno mesto niškog turizma - uz svo dužno poštovanje Arheološkom parku Medijana, Ćele kuli, Bubnju, Logoru i svim ostalim stvarima, ali prosto tvrđava je u centru grada priča priču o nastanku grada o onome što je grad preživeo možete videti puno istorijskih epoha u tvrđavi i ja vidim tvrđavu kao mesto koje treba da sija i danju i noću”, kaže Nenad Rokvić, Udruženje turističkih vodiča Niša.

Tvrđava sija sama po sebi, ali čini se da je još uvek nebrušeni biser koga ipak nagriza zub vremena.

“Za sve stvari koje se dese ili na bedemu ili u unutrašnjosti tvrđave moramo da imamo finansijska sredstva kako bi to sanirali na vreme. Pored toga da bi bilo koje ulaganje moglo da se uradi u tvrđavi neophodno je da je obezbedimo na adekvatan način uvođenjem video nadzora i obezbeđenja”, navodi Ivana Cvetković, gradski većnik.

Druga stvar jeste da smo zajedno sa Zavodom za zaštitu spomenika završili projekat rekonstrukcije bedema niške tvrđave i da ćemo u narednom periodu konkurisati kod nadležnih ministarstava.

Screenshot RTS 

Grad će obezbediti novac i za sređivanje letnje pozornice, a kroz projekat koji finansira Evropska unija do oktobra naredne godine trebalo bi da bude završena adaptacija pojedinih objekata.

Oni predviđaju rekonstrukciju tih ateljea koji su izgoreli pre više od 10 godina i kazamata koji su u zapuštenom stanju, njihovo održavanje sređivanje i kroz projekat će biti izdati predstavnicima kreativnih industrija - znači umetnicima, vajarima, slikarima predstavnicima medija audio vizuelnih umetnosti i svih ostalih koji budu imali ideju kako da oplemene ovu našu tvrđavu, a i da za sebe stvore neku dodatnu vrednost”, ističe Goran Milosavljević, iz Turističke organizacije Niša.

Spomenik kulture od velikog značaja prostire se na površini od 22 hektara, grad ne raspolaže celom tvrđavom pa je rešavanje imovinskih odnosa možda preduslov da simbol Niša zaista zasija punim sjajem.

Kurir.rs/RTS