Detalji dogovora

SVE O PRIMIRJU NA BLISKOM ISTOKU: Ako Hezbolah prekrši dogovor Izrael će žestoko napasti

Foto: Shutterstock, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia, EPA Ayal Margolin

Sporazumom je okončano skoro 14 meseci borbe u kojoj je poginulo više od 3.500 Libanaca, dok je više od 15.000 povređeno.

Izrael i libanska militantna grupa Hezbolah dogovorili su sporazum o prekidu vatre koji bi trebalo da okonča više od godinu dana borbi.

Dogovor je najavio američki predsednik Džozef Bajden, koji je rekao da je on "zamišljen da bude trajni prekid neprijateljstava".

Sporazumom je okončano skoro 14 meseci borbe u kojoj je poginulo više od 3.500 Libanaca, dok je više od 15.000 povređeno.

Izraelski udari na Liban primorali su 1,2 miliona ljudi da napuste svoje domove, dok su napadi Hezbolaha naterali oko 50.000 Izraelaca da se evakuišu sa severa zemlje.

Rakete Hezbolaha ispaljene na Izrael ubile su najmanje 75 ljudi, od kojih su polovina civili, a više od 50 izraelskih vojnika poginulo je u kopnenoj ofanzivi u Libanu.

Grupa koju podržava Iran počela je da gađa sever Izraela dan nakon što su militanti Hamasa prešli preko granice iz Gaze u Izrael u oktobru prošle godine, što je izazvalo rat u Gazi.

Foto: EPA/ATEF SAFADI

Šta uključuje dogovor?

Sporazum poziva na početni 60-dnevni prekid borbi između Izraela i Hezbolaha.

Snage Hezbolaha napustiće svoje položaje na jugu Libana i povući se severno od reke Litani, koja se proteže oko 30 kilometara severno od granice sa Izraelom.

Sa druge strane, Izrael će povući svoje snage iz Libana u periodu od 60 dana, rekao je Bajden, dok će libanska vojska preuzeti kontrolu nad teritorijom u blizini granice kako bi osigurala da Hezbolah tamo ne obnovi svoju infrastrukturu.

Taj potez bi omogućio civilima sa obe strane da se "bezbedno vrate u svoje zajednice", dodao je američki predsednik.

Libanski ministar spoljnih poslova Abdalah Bu Habib rekao je da je libanska vojska spremna da rasporedi najmanje 5.000 vojnika na jugu Libana dok se izraelski vojnici povlače.

Foto: Shutterstock

Šta ako se sporazum prekrši?

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je da će njegova zemlja snažno odgovoriti ukoliko Hezbolah na bilo koji način prekrši primirje, rekavši da će Izrael zadržati "potpunu vojnu slobodu delovanja".

- Ako Hezbolah prekrši sporazum i pokuša da se ponovo naoruža, mi ćemo napasti. Za svaki prekršaj napašćemo snažno - rekao je on.

Bajden je takođe rekao da Izrael zadržava pravo da uzvrati ako Hezbolah prekrši uslove prekida vatre.

- Ono što je ostalo od Hezbolaha i drugih terorističkih organizacija neće smeti ponovo da ugrozi bezbednost - dodao je on.

Ko će nadgledati prekid vatre?

Sporazum o prekidu vatre nadgledaće međunarodna komisija koju će predvoditi SAD, kao i hiljade libanskih vojnika i mirovnih snaga UN raspoređenih oko granice Libana sa Izraelom.

Izraelski ministar odbrane Izrael Kac insistirao je da će izraelska vojska napasti Hezbolah ako mirovne snage UNIFIL-a ne obezbede "efikasno sprovođenje" sporazuma.

Foto: Shutterstock

SAD će sarađivati sa libanskom vojskom na odvraćanju potencijalnih prekršaja, ali u toj oblasti neće biti stacionirane američke borbene trupe, rekao je visoki američki zvaničnik.

U zajedničkoj izjavi Bajden i francuski predsednik Emanuel Makron rekli su da će Francuska i SAD raditi zajedno na obezbeđivanju poštovanja uslova sporazuma.

Šta će se dalje dešavati?

Iako sporazum o prekidu vatre dovodi do kraja višegodišnjih neprijateljstava između Izraela i Hezbolaha izazvanih napadom Hamasa na Izrael 7. oktobra prošle godine, razorni rat u Gazi besni i dalje.

Bajden je tvrdio da će SAD učiniti još jedan pritisak na postizanje sporazuma o prekidu vatre i razmenu talaca između Izraela i Hamasa u Gazi.

Kurir.rs/Agencije/Preneo: P. P.