Vera

"Ne možemo svi da postimo po pravilima" Teolog Đurđević otkrio nedoumice: Ako ne uzimamo alkohol misleći da postimo, a ne idemo u crkvu, ništa nam ne koristi!

Kako se pravilno celiva ikona? Foto: Printscreen TikTok

Božićni post počeo je danas, 28. novembra i traje 40 dana, tačnije do Božića, 7. januara

Božićni post počeo je danas, 28. novembra i traje 40 dana, tačnije do Božića, 7. januara. Poslednja nedelja posta je strožija i nema razrešenja na ribu!

Svaki post, pa i Božićni, ne treba da bude samo uzdržavanje od masne hrane, već i loših dela i misli.

Teolog Aleksandar Đurđević posvetio je objavu na Instagramu Božićnom postu.

- Božićni post uvek traje 40 dana. Počinje 28. novembra i traje do 7. januara (Božića). Po strogosti ovaj post se može uporediti s Apostolskim. U Božićnom postu strogo se posti samo sredom i petkom. Ponedeljkom, utorkom i četvrtkom razrešava se na ulje i vino, a subotom i nedeljom se jede riba. Poslednja nedelja je strožija i nema razrešenja na ribu - naveo je Đurđević.

Naglasio je da je najstroži post 6. januara uoči Božića, to jest na Badnje veče.

- Međutim, ne možemo svi da postimo po pravilima koje nalaže crkva. Nismo monasi, ne živimo u manastiru. Postimo onako kako nam duhovnik (sveštenik) blagoslovi. Svaki čovek posti drugačije, jede drugačiju hranu. Zamislite čoveka koji ceo dan radi na skeli ili asfaltira put, da li on može da posti na vodi? Ne bih rekao. Mrsna hrana nije glavna stvar koje treba da se odreknemo tokom posta - istakao je ovaj teolog.

Dodao je da treba odbaciti ružne pomisli, ružna dela.

- Da ne ogovaramo, ne činimo zlo i da ne nerviramo jedni druge (da ne jedemo jedni druge), već da činimo jedni druge srećnijim i boljim ljudima. Zapravo, tako bismo trebali da se ponašamo uvek, a ne samo tokom posta. Sveti Vasilije Veliki opominje: "Korist od posta ne ograničavaj samo na uzdržavanju od jela, zato što je istinski post udaljavanje od zlih dela". Srećan i Bogom blagosloven početak Božićnog posta! - napisao je Đurđević.

Potom se u narednoj objavi osvrnuo i na to da li je alkohol postan, jer je to pitanje koje mu vrlo često učenici upute tokom posta.

- Ako pogledamo na sastojke nekog alkoholnog pića, npr. vina, videćemo da su svi sastojci posni. Posmatrajući vino samo iz te vizure, sa sigurnošću možemo da kažemo da je posno. Čemu onda tolika frka i pitanje da li je aklohol postan? Kada se konzumira u većim količinama alkohol muti um čovečiji. E, u tome je greh. U tom slučaju je alkohol mrsan - naveo je on i dodao:

- Apostol Pavle je svom učeniku Timoteju savetovao: "Više ne pij samo vodu, nego pij po malo vina, zbog svoga želuca i čestih bolesti svojih" (1 Tim, 5, 23). Iz ovoga vidimo da vino nije loše. Isti apostol Pavle je zabranio svom stadu da se "opija vinom" (Rim 14, 21). "Ne opijajte se vinom, u čemu je razvrat, nego se ispunjavajte Duhom" (Ef 5, 18). Na umerenost je pozivao i Sv. Jovan Zlatousti: "Vino se daje da bude veselo, a ne da bude podsmeh; daje se da promoviše zdravlje, a ne poremećaj; da isceljuje nemoći tela, a ne da raslabljuje duh".

Naveo je da je tokom posta, obično subotom, nedeljom i praznicima dozvoljeno uzimati alkohol (bez napijanja).

- U postu se prvenstveno vodi računa o umerenosti, a kako smo svi različite i neponovljive ličnosti, ne možemo svi da postimo isto. Ja nisam duhovnik, pa bi najbolje bilo da se posavetujete sa svojim sveštenikom kod koga se ispovedate, ma koje pitanje vas zanimalo. Sv. Vasilije Veliki nas uči da je nemoguće da svi postimo pod jednim pravilom, i to sve zbog različitih uzrasta, zanimanja i stanja duha - objasnio je Đurđević.

Potom je naveo da telesni post ne koristi ako nije vezan sa duhovnim postom.

Ako ne uzimamo alkohol (misleći da postimo) a ne idemo u crkvu, ništa nam ne koristi - zaključio je.

This browser does not support the video element.

02:36
Otac Gligorije: "DA LI JE VERSKI, ILI ZVERSKI?" Kako slaviti POSNU SLAVU i da li je greh na posnoj slavi izneti praseće pečenje?  Izvor: Kurir TV, Redakcija