"SRBIJA IMA OPIPLJIVE ŠANSE DA SE PRIBLIŽI ČLANSTVU U EU"! Mogerini: Realna prilika

Shutterstock

Bivša visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku Federika Mogerini izjavila je da Srbija ima opipljive šanse da se približi članstvu u EU, te da je prilika vrlo realna i da zavisi od koraka koji se danas preduzimaju.

Mogerini, koja je sada rektor Koledža Evrope, u intervjuu za NIN je odgovarajući na pitanje koliko je Srbija napredovala na evropskom putu, rekla da naša država ima sve preduslove da iskoristi istorijsku priliku da se pridruži Evropskoj uniji.

"Kao što sam nedavno pomenula, ovo je ključan trenutak i za Srbiju i za region. Postoji pravi zamah, a Srbija ima opipljive šanse da se približi članstvu u EU. Čak i ako su neki izgubili veru da će se to desiti, nadam se da ovde u Srbiji ima dovoljno energije i odlučnosti da to iskoristi ovog trenutka", navela je Mogerini.

Beta  Federika Mogerini

Dodala je da je prilika vrlo realna i da zavisi od koraka koji se danas preduzimaju, kao i da je podjednako važna spremnost EU da ispuni svoje obaveze.

"Proširenje nije samo korist za zemlje kandidate, jer jača i EU u celini. Integrisaniji zapadni Balkan donosi veću političku stabilnost i ekonomski rast na kontinentu", ukazala je Mogerini.

Takođe smatra da je Srbija ostvarila značajan napredak u mnogim oblastima, posebno u ekonomskim integracijama sa EU, ali i ukazuje da izazovi ostaju u ključnim sektorima kao što su vladavina prava, nezavisnost pravosuđa i sloboda medija.

Karijerni diplomata Zoran Milivojević pak ne deli ovaj optimizam nekadašnje predstavnice EU.

N1  Zoran Milivojević

"Ona ponavlja ono što i drugi, poput Ursule fon der Lajen od koje smo isto mogli da čujemo. Oni će naime držati agendu proširenja Unije visoko na lestvici jer je geopolitika sada u prvom planu, ali i zbog pada entuzijama i da drže ovaj region u fokusu. A što se tiče stvarnog prijema, to je drugo pitanje. Moguće je da politički to učine u mandatu ove komisije, pre svega kada su u pitanju Crna Gora koja je otvorila sva poglavlja, mala je država pa ne košta puno a i s njom ne bi bilo političkih problema, kao i Albaniju, te da preko te dve zemlje, koje su članice NATO-a, pomere proces. Naprosto, taj entuzijazam je verbalno već prisutan od početka rata u Ukrajini, ali ostaje da se vidi kako će zaista ići proces proširenja", naveo je Milivojević za Kurir.

Kurir Politika / Ivana Žigić