"NASILJE PRELAZI IZ RURALNIH U URBANE SREDINE, NEMA VIŠE TE PODELE!" Porodični zločini preplavili su Srbiju, a psiholog otkriva: Finansijski faktori su problem
Vesti iz hronike prestižu jedna drugu, sve je češća pojava vršnjačkog nasilja koje prelazi u mnogo deže oblike i dovodi čak do ubistva, a zločini unutar porodica nižu se iz dana u dan. Gošća Kurir televizije Bojana Šlajmer, psiholog govorila je u jutarnjem programu Kurir televizije "Redakcija" i sa stručnog stanovišta pokušala da objasni ovaj fenomen koji zatiče naše prostore:
Javost ne prestaje da bruji o tragediji na Novom Beogradu gde je kćerka na monstruozan način ubila majku, a o tome šta su najčešće motivi ovakvih porodičnih zločina rekla je sledeće:
- Različiti su motivi kada pričamo o matricidu. To je društveni i psihološki problem. Potrebno je razumeti dinamiku porodičnih odnosa, svi prolaze kroz različite krize. To su različite asimetrije moći, nasilje nad starijima, majkom, ocem. Teško je pričati o prevenciji ako ne razumemo dinamiku porodičnog konteksta. Obično je to marginalizovano, ne vidimo dobro porodični odnos - rekla je ona i dodala:
- Postoje individualne razlike. Kada pričamo uopšteno o raznim profilima ličnoti, jako je važno razumeti nivo funkcionisanja. Kada dođe do psihopatološkog fenomena, tada je već kasno. Treba da razumemo dinamiku i individualnu istoriju da bi znali kako da prepoznamo i sprečimo nasilje.
Sve češće je izvršilac zločina maloletnik, odnosno dete, a šta dovodi do toga da se u njima probudbi nagon da izvrše krivično delo:
- Duboko sam ubeđena da svaki roditelj prepozna problem svog deteta, ali ga ignoriše iz mnogobrojnih razloga. Živimo ubrzan tempo života, roditelji prolaze pored različitih problema i ne mogu da reše interpsihičke konflikte. Emocije se nagomilavaju i dolazi do eskalacije. Egzistencionalni i socijalni faktor takođe predstavljaju problem. Kada pričamo o nasilju, polako prelazimo iz ruralnih u urbane sredine. Nema više podele, nasilje se sada dešava svuda. Dugo traju konflikti i verbalni sukobi unutar porodice - rekla je ona i istakla:
- Grešimo u prvim koracima, a to je da moramo da budemo roditelji. Mnogi ljudi nisu spremni za to. Takođe, tu je i momenat suočavanja sa roditeljstvom, a da ni sami nisu rešili konflikte unutar sebe. To su duboko ukorenjeni obrasci ponašanja koje je jako teško promeniti. U ovom društvu mođemo da budemo ugroženi od jednog deteta. Zakonom nismo zaštićeni.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
ZAŠTO ŽENE TRPE NASILJE I NE PRIJAVLJUJU GA?