Poslednjih dana dogodili su se brojni incidenti u Skupštini Srbije, u gradskom parlamentu Beigrada, na ulici, danima i danas najavljenu blokadu Tužilaštva i Suda u Novom Sadu. Predsednik Srbije rekao je da opozicija nema pravo da krši ustav i pozvao ih ponovo da zatraže referendum za njegov opoziv. Da li protesti opozicije mogu da se okarakterišu kao nasilni, kao i postoji li ta vrsta mogućnosti i da li uopšte opozicija ima tu snagu otkrili su gosti jutarnjeg programa Kurir televizije "Redakcija" Dunja Simonović Bratić, Članica delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (PSSE) i Vladimir Gajić, predsednik Narodne stranke
Simonović Bratić na samom početku dotakla se incidenta u skupštini o kom javnost ne pretsaje da bruji:
- Glavna tema bila je da se pokuša pad Vlade kroz tu skupštinsku inicijativu i izazivanje nereda. To je bio njihov motiv da izvuku ljude na ulicu pošto nemaju tu masovnost. To je nekrofilna politika koja kod ljudi ne može da proizvede taj efekat - započela je i nastavila:
- Ne možete da motivišete narod ako predstavljate da je apokalipsa. Nije bilo želje za pravim radom, kroz formiranje ženske parlamenatrne mreže vidi se koliko oni ne žele da učestvuju u radu skupštine. Oni nisu hteli da rade, očekivali su da skrenu pažnju i naprave haos i tako preuzmu vođstvo. Jasno je da tu vođe više nema i da je počela borba za istog. Žene su postale agresivnije od muškaraca. U skupštini na galeriji žene su preskakale stolice. Vidi se da su bili u dogovoru.
Gajić je takođe govorio na tu temu:
- Ovde nikome nije stalo do demokratije. Po mom mišljenju, ovo je bio organizovani i izrežirani haos. To nije bila nikakva tuča, već jedno pozorište. Ima puno stvari koje bi bile interesantne narodu da čuju, šta misli vlast i šta misli opozicija. Ovako građani Srbije ne mogu da saznaju ni šta je bilo na dnevnom redu, a ni koji su zakoni donešeni. Opoziciji je na ovaj način bilo važno da povrati svoj izgubljni kredibilitet, a sve u funkciji propagande. Čovek je doveden u jedno stanje da više ni u šta ne veruje, a to nije dobro za društvo.
Na reči svog sagovornika nadovezala se Simonović Bratić:
- Ako se ugledamo na demokratiju, to je obično model zapadne demokratije. Tamo ne bi mogle da se dešavaju ovakve stvari, bila bi nogo intenzivnija upotreba sile. Ovde se vlast trudi da ne dođe do sukoba sa opozicionim predstavnicima. Oni su zaista želelei da proizvedu nasilje.
Šta je to što opoziciju navodi da u poslednje vreme sve intenzivnije preuzima korake nasillja otkrio je Gajić:
- Unutar opozicije postoji pokušaj da se dovede u pitanje liderstvo Dragana Đilasa. Unutar njih postoji sukob oko toga. Ima velike opozicione medije uz sebe, a svaki pokušaj da se dovede njegova i pozicija Marinike Tepić u pitanje osuđen je na propast. Mislim da opoziciji nedostaje smisao za strateško razmišljanje, nema nikakve efekte u promeni volje u biračkom telu. Njima je potrebno jedinstvo oko važnih političkih pitanja. To je nedostatak elementarnog patriotizma.
Nakon ovih nereda spominje se i mogućnost građanskog rata, a koliko je to realan scenario otkrila je Simonović Bratić:
- Mislim da građanskog rata ne može da bude, za to morate da imate izbušenu državu, vojsku i policiju koja je izdala državu. To sada nije slučaj, u tom smislu opozicija nema tu vrstu pomoći. Ono što je za nekog 5. oktobra bila sreća, pokazalo se posle šta i kako. Imate gomilu memoara svih tih učesnika, a prava istina o 5. oktobru saznaće se kada se to zaista bude otvorilo, videće se kako je to bilo organizovano, jedna ozbiljna vojna akcija. Ovde ne vidim tu vrstu kapaciteta i uspeha.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
STRUKA KAŽE DA OPOZICIJA POKUŠAVA DA PRETVORI SRBIJU U UKRAJINU, POGLEDAJTE ANALIZU: