Vojska odmetnutog ostrva Tajvan, na koje Peking polaže pravo, saopštile su da su detektovale 41 kineski vojni avion i brod oko ostrva.
Kako kažu u Tajpeju, to se dešava uoči odlaska predstavnika institucija ostrva Laja Čing Tea na Havaje u sklopu turneje po Pacifiku, što je izazvalo bes u Pekingu.
Peking insistira da je Tajvan deo kineske teritorije i protivi se bilo kakvom međunarodnom priznanju ostrva i njegovoj tvrdnji da je suverena država.
Da bi potvrdila svoje tvrdnje, Kina skoro svakodnevno raspoređuje borbene avione, bespilotne letelice i ratne brodove oko Tajvana, a broj letova se povećava poslednjih godina.
Za 24 sata, vojska tzv. Tajvana saopštila je da je detektovala 33 kineska aviona i osam mornaričkih brodova u "svom vazdušnom prostoru i vodama".
To uključuje 19 aviona koji su učestvovali u kineskoj "zajedničkoj patroli borbene gotovosti" u četvrtak uveče. To je bio najveći broj letelica za više od tri nedelje, saopštio je Tajpej, a prenosi AFP.
Tajvan je takođe primetio balon, četvrti od nedelje, na oko 172 kilometra zapadno od ostrva.
- Ne isključujemo mogućnost velike vojne vežbe kao odgovor na Laijevu posetu SAD - rekao je za AFP Su Cu Jun, vojni ekspert iz Tajpeja.
Lai je inače otvoreni branilac suvereniteta Tajvana, a Kina ga zbog toga naziva "separatistom". On u subotu putuje na svoju prvu prekookeansku turneju otkako je preuzeo dužnost u maju, piše RTL Today.
Na kratko će se zaustaviti na Havajima (SAD) i na američkoj preookeanskoj teritoriji Guam kako bi se sastao sa "starim prijateljima", dok posećuje tri preostala saveznika Tajpeja na Pacifiku.
Predstavnici institucija iz Tajpeja su se ranije zaustavljali na tlu SAD tokom poseta Pacifiku ili Latinskoj Americi, što je više puta razbesnelo Kinu, koja je odgovarala vojnim vežbama oko ostrva.
Kina je besno reagovala na Laijevo planirano putovanje, a portparol Ministarstva odbrane Kine obećao je u četvrtak da će odlučno slomiti sve pokušaje za nezavisnost Tajvana.
Upitan da li će kineska vojska preduzeti kontramere zbog Laijeve pacifičke turneje, Vu Ćjan je rekao: "Čvrsto se protivimo zvaničnoj interakciji sa kineskim regionom Tajvan u bilo kom obliku".
Kina je organizovala dve velike vojne vežbe oko Tajvana otkako je Lai preuzeo dužnost i verbalno bi ga napala zbog njegovih izjava i govora.
Lin Jing Ju, vojni ekspert na Univerzitetu Tamkang, rekao je da će odgovor Kine biti određen Laijevim govorima tokom putovanja.
- Kina može da izvodi vojne vežbe, ali one možda neće biti velike. Zavisiće od toga šta Lai kaže - rekao je Lin za AFP, dodajući da "trenutno nije baš dobro vreme za vežbe."
Južni Pacifik se nekada smatrao bastionom podrške Tajvanu za nezavisnost, ali je Kina to postepeno smanjivala. Za proteklih pet godina, Solomonska ostrva, Kiribati i Nauru su prebacili međunarodno priznanje sa Tajpeja na Peking.
Maršalska ostrva, Tuvalu i Palau su sada jedine pacifičke ostrvske države među 12 preostalih diplomatskih saveznika Tajpeja.
Napori Pekinga da pridobije saveznike Tajpeja i proširi svoj uticaj u regionu uznemirili su Sjedinjene Države, Australiju i Novi Zeland.
Prebacivanje međunarodnog priznanja na Kinu "otvorilo je vrata mnogo dubljem angažmanu između Pekinga i tih zemalja", rekao je Mark Harison, viši predavač kineskih studija na Univerzitetu Tasmanije.
Laijevo putovanje je retka prilika za predstavnika ostrvskih institucija da predstavlja Tajpej u inostranstvu i pokuša da radi na sticanju "nezavisnosti ostrva".
- Iako izgledaju teatralno i performativno, ova putovanja zapravo daju Tajvanu istinski glas u međunarodnom sistemu. Oni daju legitimitet i privid suvereniteta sa međunarodnim sistemom kakav jeste. Privid suvereniteta je takođe suverenitet - rekao je Harision za AFP.
(Kurir.rs)
VOJNA VEŽBA TAJVAN