analiza

KURTI PRETI SRBIMA NA SEVERU KIM! Barac o otvaranju fabrike municije

Foto: Kurir Televizija

Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost smatra da Priština otvaranje fabrike municije na severu KiM šalje poruku Srbima da nisu dobrodošli

Priština nema ni znanja, ni kapaciteta, ni resursa da bez podrške partnera razvije ozbiljnu namensku, odnosno vojnu industriju, poručuje Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost komentarišući najave prištinskog premijera Aljbina Kurtija da će pokrenuti procedure za otvaranje fabrike za proizvodnju municije. Priština, ocenjuje Barac, tu temu koristi kako bi poslala nedvosmislenu poruku Srbima i protera ih sa svojih vekovnih ognjišta.

Barac smatra da otvaranje takve fabrike nikako ne bi bio pozitivan iskorak u kontekstu dijaloga Beograda i Prištine, ali ni kada je reč o odnosu Srbije sa državama koje su partneri tzv. Kosova.

Privremene prištinske institucije svakako da nemaju ni znanja, ni kapaciteta, ni resursa da razvijaju ozbiljnu namensku industriju, ali ne smemo da potcenimo njihove partnere. Oni imaju te kapacitete i vrlo im lako mogu to omogućiti. Da li bi to bio pozitivan iskorak prema dijalogu između Srbije i privremenih prištinskih institucija, da li bi pozitivan iskorak prema Srbiji kada gledamo te države koje ih naoružavaju - svakako da ne. To je nešto što nas zabrinjava u svetlu akcija koje se dešavaju na terenu, a to jeste ogoljeno i nedvosmisleno i direktno proterivanje Srba, a posebno iz severnog dela gde oni do sada nisu vršili suštinski i faktički vlast, gde Srbi predstavljaju većinu", rekao je Barac za Kosovo Online.

Kako kaže, to je nešto što je zaista postalo vrlo jasno čak i u međunarodnim okvirima i areni - da Aljbin Kurti pokušava da u potpunosti etnički očisti Kosovo i da tamo više ne bude predstavnika srpskog naroda.

Barac napominje da bez partnera Priština nema nikakvih kapaciteta da razvije namensku industriju, ali nema trenutno ni nikakav pravni osnov da to radi, već da se time krše svi međunardni propisi.

Suština ponašanja prištinskih vlasti je, ponavlja, da se pošalje neprijateljska poruka Srbima - da njima nije dozvoljeno da žive na tom prostoru i da ne gube više vreme svojim pokušajima da ostanu i opstanu na svojim vekovnim ognjištima.

Barac naglašava da bi se potencijano otvaranje takve fabrike odrazilo i na bezbednost i saradnju u regionu.

„Otvaranje jedne fabrike za namensku industriju, odnosno vojnu industriju, bilo bi svakako još jedna u nizu spornih odluka prištinskih institucija, ali i njihovih zapadnih partnera. Svakako, to bi bio još jedan kamen spoticanja regionalnom pomirenju i regionalnoj saradnji, ali nas zaista ne bi iznenadilo da oni krenu tim putem", zaključio je Barac.

Kurir Politika/Kosovo Online/Prenosi: A.Ć.