LOŠ SAN: Zašto spavamo sve kraće

Thinkstock
Spavamo u proseku samo šest sati i 41 minut svake noći, što je za sat i 33 minuta kraće od preporučenih osam sati

Skoro polovina ispitanika izjavila je da sebi ne može priuštiti gubljenje dragocenog vremena vikendom, a čak 65 posto ispitanih izjavilo je da spavaju samo šest sati i 27 minuta, otkriva studija provedena među 2.000 odraslih Britanaca.

To znači da spavamo sat i 33 minuta manje od preporučene dnevne količine sna koja iznosi osam sati.

U studiji se ističe da više od četvrtine osoba spava manje nego pre godinu dana i da se najčešće opredeljujemo za samo 11 minuta odlože buđenje, što stručnjaci smatraju posebno štetnim za zdravlje.

Četiri od deset odraslih osoba priznaje da postavljaju alarm za buđenje ranije nego što je potrebno, a zatim sebi priušte dva puta po dodatnih 11 minuta odmora. Tako veruju da će zavarati svoje telo da je dobilo više sna.
Čak 68 posto Britanaca koristi mobilni telefon da bi se probudili.

Stivi Vilijams iz Centra za spavanje u Edinburgu kaže da postavljanje budilnika ranije nego što nameravate da ustanete i odlaganje buđenja rezultira time da se osećate umorni umesto osveženi kvalitetnim snom.

'Dremanje na taj način dovodi do propuštanja vitalne REM faze spavanja koje se događa neposredno pre buđenja. Za vaše bi zdravlje bilo korisno da iskoristite vikend kako biste akumulirali san koji će vam trebati tokom sedmice.'
Trećina odraslih ne spava zbog finansijskih briga, četvrtina se prevrće noću zbog porodičnih problema, a jedna od pet osoba uzrujana je zbog stresa na poslu.

"Ne samo da više od četvrtine nacije manje spava nego pre godinu dana, nego je i gotovo polovina odrasle populacije zauzeta vikendom tokom kojeg bi mogli da nadoknade izgubljene sate. To je začarani krug jako štetan za zdravlje. Moramo prestati da tretiramo san kao luksuz i početi da ga smatramo nužnim za naše zdravlje."

Dalje je istraživanje pokazalo da se u pokušaju da se naspavaju odrasle osobe odriču bitnih jutarnjih rituala poput doručka i jutarnjeg tuširanja, a 18 posto ispitanika priznalo je da ne spremaju svoj krevet nakon spavanja jer su previše umorni.