Koliko bi jednu četvoročlanu porodicu moglo da košta skijanje na Kopaoniku, Staroj planini i Zlatiboru? Evo kad na kojoj planini počinje skijaška sezona

Shutterstock

Iako i ove godine u decembar ulazimo bez pravog snega, veštački sneg ne odlaže planove Skijališta Srbije da, po tradiciji, Kopaonik prvi pokrene žice i označi početak skijaške sezone.

Ski opening na Kopaoniku najavljen je za 5. decembar, dok se početak skijaške sezone na Staroj planini očekuje nedelju dana kasnije, 13. decembra.

Zvanične najave o otvaranju ski sezone na Zlatiboru još nema, ali može se očekivati krajem decembra ili početkom januara. Prošle godine, ski centar Zlatibor otvoren je 12. januara.

Cene ski-pasa za ovu sezonu nisu menjane u odnosu na prošlu. Tradicionalno, Kopaonik prednjači sa cenama pa su cene ski-pasa u ovom skijalištu skoro duplo skuplje u odnosu na ostala dva ski centra.

Više cene ski-pasa na Kopaoniku u odnosu na Staru planinu i Zlatibor su očekivane s obzirom na to da je Kopaonik najveći ski-centar Srbije sa oko 50 ski-staza i više od 20 žičara. Tornik na Zlatiboru poseduje šest ski-staza, a Stara planina osam.

Međutim, javnost u poslednjih nekoliko godina često raspravlja o tome kako cene na Kopaoniku nisu opravdane u odnosu na životni standard građana Srbije, a u poslednje dve godine postavlja se pitanje i kvaliteta usluge zbog nedovoljno snega. Sve češće skijaši i ne iskoriste svoje uplaćene kartice za skijanje.

Bez obzira na kritike, Kopaonik nastavlja da se svrstava u kategoriju „planine koja nije za svačiji džep“.

Četvoročlana porodica, sastavljena od dvoje odraslih i dvoje dece starosti od šest do 12 godina, ukoliko želi da provede pet dana na Kopaoniku za vreme novogodišnjih praznika ili Sretenja moraće samo za ski-pas da izdvoji 67.000 dinara (oko 570 evra).

Ukoliko planiraju da izbegnu novogodišnju gužvu i na zimovanje odu pre 25. decembra ili posle Božića, neće proći mnogo jeftinije. Ski-pas će im u tom slučaju biti za 4.400 dinara manji (62.600 dinara).

Povoljnije za ski-pas proći će porodica čija deca imaju manje od šest godina, jer je za njih ski-pas simboličnih 0,01 dinar. U periodu oko Nove godine i Sretenja, ski-pas za roditelje i decu ispod šest godina iznosio bi ukupno oko 40.000 dinara (oko 340 evra).

Kada je reč o smeštaju, na Bukingu se cene u vreme novogodišnjih praznika za pet noći za četvoročlanu prodicu kreću od 350 evra pa do neverovatnih 4.000 evra.

Jeftiniji i skromniji smeštaj na Kopaoniku može se naći van centra, tačnije u vikend naselju ili Brzeću, dok su cene u centru daleko više. Rekordne cene drže luksuzni hoteli na stazi.

Shutterstock  Kopaonik

Na troškove za smeštaj i ski-pas, treba dodati i trošak za hranu, iznajmljivanje opreme koji se kreće između 2.000 i 3.000 dinara po osobi po danu i gorivo. Ko nema obezbeđen besplatan parking mora da računa i taj trošak, koji dnevno u garaži iznosi 1.900 dinara. Ukoliko neko na skije staje prvi put, potrebni su i časovi, a cena jednog časa je 40 evra.

U najjeftinijem slučaju, četvoročlana porodica ne može da planira zimovanje od pet dana na Kopaoniku bez minimum 1.200 evra.

To znači da jedna prosečna srpska plata, koja je u septembru iznosila 96.115 dinara (oko 820 evra), nije dovoljna da pokrije troškove zimovanja na Kopaoniku. Treba uzeti u obzir i to da većina građana Srbije radi za manju platu od prosečne, dok oko 200.000 zaposlenih prima minimalac.

Iako nosi naziv Nacionalni park „Kopaonik“ i kao takav bi trebalo da pripada i bude dostupan svim građanima Srbije, u praksi Kopaonik je luksuzna planina i dostupna uglavnom onima sa „dubljim džepom“.

Ukoliko se roditelji odluče da na zimovanje decu odvedu na Staru planinu ili Zlatibor, proći će upola jeftinije nego na Kopaoniku.

Cene ski-pasa za obe planine su iste, s tim što je za Staru izvesnije skijanje za novogodišnje i božićne praznike, dok bi Zlatibor mogao svoj ski-centar da otvori tek nakon 10. januara, kao i prošle godine.

Prema cenovniku koji je za Staru planinu i Zlatibor objavilo preduzeće Skijališta Srbije, cena petodnevnog ski-pasa za četvoročlanu porodicu sastavljenu od dvoje odraslih i dvoje dece uzrasta od šest do 12 godina u periodu oko Nove godine ili Sretanja iznosila bi 35.760 dinara (oko 300 evra).

Kurir  Stara planina

Ukoliko su deca mlađa od šest godina takođe plaćanju simboličnu cenu ski-pasa od 0,01 dinar, te bi cena karte samo za roditelje iznosila 21.500 dinara (oko 180 evra). U odnosu na Kopaonik, cene karata za skijanje su skoro duplo jeftinije.

I smeštaj na ovim planinama je povoljniji u odnosu na Kopaonik. Na Bukingu najjeftiniji smeštaj na Staroj planini za četvoročlanu porodicu, koji uključuje pet noći u periodu oko Nove godine, iznosi 200 evra, a najskuplji 1.000 evra.

Na Zlatiboru je slična situacija kada je reč o najjeftinijem smeštaju koji se u ovom periodu za četvoročlanu porodicu može naći za 200 evra. Međutim, luksuzni hoteli na Zlatiboru približili su se ceni smeštaja na Kopaoniku i najskuplji smeštaj u ovom periodu za četvoročlanu porodicu košta čak 3.900 evra.

U poređenju sa Kopaonikom, Stara planina i Zlatibor mogu se već svrstati u planine „za svačiji džep“.

Kurir/Danas/ A.M.

Iako i ove godine u decembar ulazimo bez pravog snega, veštački sneg ne odlaže planove Skijališta Srbije da, po tradiciji, Kopaonik prvi pokrene žice i označi početak skijaške sezone.